Wydarzenia 10 kwi 2017 | Wojciech Bielawa
IPN rozpoczął ekshumacje na „bydgoskiej Łączce”

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN nadzoruje prace ekshumacyjne na "bydgoskiej Łączce" / fot. wb

Na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej rozpoczęły się poszukiwania ciał i szczątków żołnierzy wyklętych. Ekshumacje prowadzi Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa IPN.

Ekshumacje na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej rozpoczęły się w poniedziałek, 10 kwietnia i potrwają prawdopodobnie do środy. Historycy z IPN szukają ciał i szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy zostali tu potajemnie pochowani przez bezpiekę w latach 1945-53.

Dziś wiemy, że na terenie kwatery 3/2 cmentarza spoczęły szczątki przynajmniej 27 żołnierzy, w tym 24 członków AK i organizacji poakowskich działających na Pomorzu i Kujawach oraz 3 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Ziemi Dobrzyńskiej. Wśród nich są mieszkańcy Bydgoszczy mający piękną kartę walki z niemieckim okupantem, jak Ludwik Augustyniak czy Florian Dutkiewicz. Przy ul. Kcyńskiej pogrzebano 9 członków oddziału Leona Mellera „Jędrusia” z powiatu wyrzyskiego straconych w 1946 roku. W kwaterze 3/1 pochowano przynajmniej 41 więźniów. Dziewięciu z nich można przypisać działalność niepodległościową - tłumaczy dr Alicja Paczoska-Hauke, koordynator w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji bydgoskiej delegatury IPN.

W poniedziałek prace ekshumacyjne trwały do późnych godzin popołudniowych. - Odnaleźliśmy fragment czaszki i kilkanaście kości, jednak trudno w tej chwili przesądzać czy to szczątki któregoś z żołnierzy. Być może są oni pochowani jeszcze niżej. Będziemy dalej szukać – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk.

 

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący