Aktualności 1 paź 2020 | kp
Więcej powiatów z obostrzeniami. Dwa z regionu - w strefie czerwonej

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

Według projektu rozporządzenia z dnia 30 września, od soboty (3 października) w czerwonej strefie ma znaleźć się 16 powiatów oraz Sopot, w żółtej – 28 powiatów plus miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz, oraz Szczecin.

Według projektu strefa czerwona obejmie dwa powiaty naszego województwa – aleksandrowski (który w aktualizacji z 17 września znalazł wśród powiatów objętych tzw. żółtą strefą) i żniński.

Poza tym dotyczyć będzie także 15 innych lokalizacji. W rozporządzeniu wymieniono powiaty:
białostocki w województwie podlaskim, działdowski w województwie warmińsko-mazurskim, gostyński, krotoszyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim, głubczycki w województwie opolskim, kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim, kłobucki w województwie śląskim, limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w województwie małopolskim, łęczyński w województwie lubelskim, otwocki w województwie mazowieckim. 

Z kolei w strefie żółtej znalazły się powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim, bełchatowski, piotrkowski i wieluński w województwie łódzkim, brzeski i oleski w województwie opolskim, bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w województwie pomorskim, dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w województwie podkarpackim, janowski w województwie lubelskim,  kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim, nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w województwie małopolskim, miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim, ostrowski i wolsztyński w województwie wielkopolskim, przasnyski i żyrardowski w województwie mazowieckim, trzebnicki w województwie dolnośląskim, wysokomazowiecki w województwie podlaskim.

Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Nowe obostrzenia

We wtorek (29 września) minister zdrowia, Adam Niedzielski, ogłosił nowe obostrzenia w poszczególnych strefach. – W ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem zachorowań – mówił szef resortu. – To konsekwencja przywracania normalności, powrotu dzieci do szkół i powrotu do zwykłych czynności, które wykonywaliśmy przed pandemią. Rośnie liczba interakcji społecznych i rośnie liczba zachorowań – wyjaśnił.

fot. Ministerstwo Zdrowia

Ze względu na obecną sytuację pandemiczną Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się przygotować nowe obostrzenia. – Patrząc na ścieżkę rozwoju pandemii, będziemy zaostrzali politykę obostrzeń strefowo, w zależności od skali zachorowań w ciągu ostatnich dwóch tygodni – zapowiedział Niedzielski.

Zmiany dotyczyć będą m.in. spotkań. W strefie zielone dozwolone będą zgromadzenia do 100 osób (do tej pory 150). W strefie żółtej – do 75 osób (wcześniej do 100). Z kolei w strefie czerwonej nic się nie zmieni – nadal dozwolone będą zgromadzenia do 50 osób.

Zmiany dotyczyć będą także godzin otwarcia lokali gastronomicznych – w strefie czerwonej będą one musiały być zamknięte już o 22.00. Poza tym mieszkańcy strefy żółtej będą mieli obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu (tak jak w strefie czerwonej).

źródło: Ministerstwo Zdrowia

kp Autor