Wydarzenia 19 wrz 12:42 | kp
Zaostrzenie obostrzeń w powiecie aleksandrowskim

fot. ilustracyjna, Pixabay

W czwartek (17 września) Ministerstwo Zdrowia podało aktualizację dotyczącą powiatów, w których obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia. Objętych tzw. żółtą strefą jest osiem powiatów, w tym aleksandrowski. W strefie ostrzegawczej znalazł się powiat tucholski.

Ministerstwo Zdrowia regularnie aktualizuje listę, na której znajdują się powiaty objęte dodatkowymi obostrzeniami (strefa czerwona i żółta) oraz te, które są zagrożone ich wprowadzeniem (niebieska). Na zaktualizowanej liście pojawiły się dwie pozycje dotyczące regionu. W strefie żółtej znalazł się powiat aleksandrowski, w niebieskiej – tucholski.

Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Od dzisiaj (19 września) w trzech powiatach objętych czerwoną strefą (nowe zakażenia powyżej 12 zakażeń na 10 tys. mieszkańców) oraz w ośmiu objętych żółtą (nowe zakażenia między 6 a 12 na 10 tys. mieszkańców) będą obowiązywać bardziej zaostrzone obostrzenia niż w pozostałych powiatach na terenie naszego kraju.

Obostrzenia w tzw. żółtej strefie

W przestrzeni publicznej należy zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Imprezy rodzinne, w tym także wesela, mogą odbywać się w grupie do 100 osób. W lokalach gastronomicznych obowiązuje limit - 1 osoba na 4 metry kwadratowe. W kinach zajętych może być tylko 25 procent miejsc. Ten sam limit widowni obowiązuje na wydarzeniach sportowych.

W strefie żółtej można organizować targi i kongresy z zachowaniem limitu 1 osoby na 4 metry kwadratowe. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 metrów kwadratowych. W siłowniach i centrach fitness – 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.

Czerwony, żółty i niebieski

W strefie czerwonej znalazły się trzy powiaty – bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie) oraz kluczborski (woj. opolskie). W żółtej osiem – obok aleksandrowskiego są: nowotarski, myślenicki (woj. małopolskie), głubczycki (woj. opolskie), kielecki (woj. świętokrzyskie), kartuski (woj. pomorskie), tatrzański (woj. małopolskie) i gostyński (woj. wielkopolskie). Strefą niebieską objętych jest sześć powiatów – wyżej wymieniony tucholski, augustowski (podlaskie), olkuski (małopolskie), trzebnicki (dolnośląskie), opolski (opolskie), ostrowski (wielkopolskie). 

fot. Ministerstwo Zdrowia

Żaden z powiatów województwa kujawsko-pomorskiego nie znalazł się w strefie czerwonej. Pierwszym powiatem w naszym regionie, który został objęty strefą żółtą, był powiat radziejowski (więcej czytaj tutaj).

źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

kp Autor