Aktualności 22 gru 2020 | mk
Zagospodarują „brakującą część Śródmieścia”. Nowy Port z pozwoleniem na budowę

Widok z ul. Obrońców Bydgoszczy, fot. AWZ Deweloper

Inwestycja reklamowana jako „serce Bydgoszczy” powstanie na działce między ulicami Focha, Marcinkowskiego i Obrońców Bydgoszczy, naprzeciw Opery Nova. Osiedle Nowy Port ma zagospodarować „brakującą część Śródmieścia”.

AWZ Deweloper zapowiedział inwestycję w 2019 roku, teraz udało się ukończyć formalności – uzyskać ostateczne pozwolenie na budowę.Nowy Port to kompleksowo zaprojektowany kwartał w samym centrum miasta. Nie tylko zapewni wysoką jakość życia swoim mieszkańcom, ale również przywróci to miejsce bydgoszczanom – chwali deweloper.

Inwestycja zlokalizowana będzie w sąsiedztwie rzeki, na początku bulwarów, „bardzo mocno korzystając z ich potencjału”. Przez środek działki zostanie wytyczona aleja łącząca ulicę Focha z ulicą Obrońców Bydgoszczy.  

W ramach I etapu inwestycji zabudowa pojawi się w kwartale pomiędzy ulicami Obrońców Bydgoszczy od północy, Marcinkowskiego z bulwarami nad Brdą od zachodu i nowo projektowaną zieloną aleją od wschodu. To ok. 30 procent całej inwestycji.

Widok na ul. Marcinkowskiego, wizualizacja AWZ Deweloper

W pierwszym etapie powstaną dwie z czterech wież mieszkalnych i budynki pierzejowe od strony nowej zielonej alei. Na parterach tych budynków zaplanowano miejsca na punkty handlowe i usługowe, na piętrach – zróżnicowane co do metrażu apartamenty.  Projekt ma być mocno zakorzeniony w Bydgoszczy, architekci inspirowali się m.in. bydgoską secesją. Elewacje mają wyróżniać szlachetny kamień, naturalne drewno, terrazzo.

– W założeniach bardzo mocno wybiegamy w przyszłość. Projektujemy multifunkcyjny  kwartał miasta, z nowatorskimi rozwiązaniami, odpowiadający na potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń –  mówi Anna Wydrzyńska, wiceprezes zarządu AWZ Deweloper. – Żadna kreska nie jest tu przypadkowa, każdy temat analizowany jest przez zespół specjalistów (...) wierzymy że dzięki temu projekt będzie służył mieszkańcom Nowego Portu i Bydgoszczy przez dekady.

W I etapie inwestycji zrewitalizowana zostanie historyczna ceglana zabudowa po fabryce Befana. Dawne budynki fabryczne będą dedykowane restauracjom i kawiarniom.

– Budowa Nowego Portu jest bardzo złożona i zaawansowana inżynieryjnie – mówi Łukasz Iglewski, kierownik budowy. Wraz z otrzymaniem pozwolenia na budowę rozpoczęliśmy prace związane ze wzmocnieniem i przebudową historycznego budynku biurowego przy ul. Marcinkowskiego 8. (...) – tłumaczy. – Przed przystąpieniem do właściwych robót ziemnych nowej części inwestycji, zabezpieczymy też sąsiadujące budynki przy ul. Obrońców Bydgoszczy 11
i Marcinkowskiego 6. Wszystkie te prace powinny potrwać ok. 2–3 miesięcy. Dopiero po ich zakończeniu będziemy mogli bezpiecznie przystąpić do robót związanych z wykonaniem obudowy wykopu pod nową część zabudowy.

Inwestycja naprzeciw opery została zapowiedziana w 2019 roku, z okazji 20-lecia AWZ Deweloper. To kolejna inwestycja firmy w Bydgoszczy, pierwszą był kompleks budynków przy ul. Ogrody. Sprzedaż ma rozpocząć się w I kwartale 2021 roku.

Więcej wizualizacji zobacz tutaj.

mk Autor