Nowy Port – powstanie osiedle w sercu Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
Nowy Port powstanie na działce między ulicami Focha, Marcinkowskiego (bulwary nadrzeczne) i Obrońców Bydgoszczy. Nazwę oraz wizualizacje nowego osiedla zaprezentowano na uroczystej gali w Filharmonii Pomorskiej z okazji 20-lecia działalności inwestora AWZ Deweloper.
Inne z kategorii
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
Pierwszą inwestycję AWZ Deweloper w Bydgoszczy był kompleks budynków przy ul. Ogrody.
fot. Anna Kopeć
– Gdy zobaczyłem tę działkę, uznałem, że jest to wspaniałe miejsce z najpiękniejszym widokiem na panoramę miasta – wspominał w czwartek (30 maja) podczas gali Zbigniew Wydrzyński, prezes AWZ Deweloper. Podzielił się też anegdotą o tym, jak to w biurze firmy zjawili się skromni ludzie, którzy od ręki kupili trzy mieszkania dla siebie i swoich dzieci. – Ta sytuacja powórzyła się niedługo potem, przyszło kolejne małżeństwo, które dokonało takiego zakupu – mówił. – Okazało się, że wtedy w Bydgoszczy padły dwie „szóstki” w totka. Od tego momentu zaczęło nam wszystko sprzyjać, tak jakbyśmy to my wygrali w totolotka.
fot. Anna Kopeć
Działka w kwartale ulic Focha, Marcinkowskiego i Obrońców Bydgoszczy ma około dwóch hektarów powierzchni. Położona jest tuż przy rzece w poblizu śluzy, naprzeciwko gmachu Opery Nova.
– Gdy po latach wróciłam do Bydgoszczy, byłam pod warażeniem tego, jak miasto wypiękniało – mówiła Anna Wydrzyńska, wiceprezes firmy i córka prezesa. – Chcieliśmy wprowadzić nowoczesny powiew w tę część miasta, ale z zachowaniem i rewitalizacją zabytkowych budynków.
Zaprezentowała też nazwę nowego kompleksu mieszkaniowo-biurowo-usługowego: – Serce Bydgoszczy nazywać się będzie Nowy Port.
Tłumaczyła, że to tu będzie zaczynał się bulwar, który w centrum kończy się przy Starym Porcie. Przypomniała, że przed laty produkowano w tym miejscu urządzenia dla transportu wodnego: – W latach 1885–1915 przy ulicy Marcinkowskiego 8 działała Fabryka Maszyn i Kotłów Parowych Leopolda Zobela. Prócz kotłów i maszyn okrętowych, wykonywała też akcesoria okrętowe i współpracowała przy wykonywaniu kadłubów okrętowych.
Anna Wydrzyńska przekonywała też, że nowy kompleks odpowiada na trendy wspólcześnie panujące na Zachodzie: – Ludzie wracają do centrów miast, tętniących życiem.
Podkreślała też, że utrzymanie mieszkań i apartamentów w mieście jest atrakcyjniejsze od kosztów ponoszonych na eksploatację domów.
Do zaprojektowania osiedla firma AWZ Deweloper zaprosiła warszawskie biuro BBGK Architekci, które ma na koncie realizację wielu podobnych inwestycji, m.in. w Warszawie.
Jan Belina-Brzozowski, BBGK Architekci/fot. Anna Kopeć
Wojciech Kotecki, BBGK Architekci/fot. Anna Kopeć
Architekci przkonywali, że „największą inspiracją dla projektu była elegancka i ponadczasowa architektura światowej metropolii – Nowego Yorku. Godna nowej architektonicznej ikony Bydgoszczy”.
Nowo projektowany kwartał będzie miał trzy osie komunikacyjne. Nad całością będą górowały trzy wieże. Przez środek wytyczona zostanie nowa zielona aleja, łącząca ulicę Focha z ulicą Obrońców Bydgoszczy.
Projekt ma być mocno zakorzeniony w Bydgoszczy, będzie więc czerpał to, co najlepsze z piękna bydgoskiej secesji. Nowy Port to nowoczesne jej wydanie w postaci biżuteryjnego detalu – delikatnej fali, szykownych ryflowań, łuków i arkad. Delikatne kolory ziemi naturalnych materiałów uzupełnione zostaną złotem.
To, co wyróżnia inwestycję, to materiały i rozwiązania dotychczas niestosowane przez żadnego dewelopera w Bydgoszczy. Elewacje i części wspólne wykończone będą szlachetnymi materiałami – szlachetnym kamieniem, naturalnym drewnem i stylowym terrazzo.
Wizualizacje:
fot. Anna Kopeć
Prowadzący galę Tomasz Kammel po prezentacji kompleksu zadał pytanie: – To ile za metr?
Na razie nie otrzymał na nie odpowiedzi.
fot. Anna Kopeć
Aleksandra i Zbigniew Wydrzyńscy otrzymali też od Rafała Bruskiego Medal Prezydenta Bydgoszczy.
Na zakończenie gali 20-lecia AWZ Deweloper wystąpił zespół AudioFeels.
fot. Anna Kopeć
jk