Bartodzieje 28 kwi 19:02 | mk
Żłobek „Muszelka” oficjalnie otwarty po rozbudowie

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Remont pomieszczeń po dawnym Rejonowym Ośrodku Pomocy Społecznej pozwolił zwiększyć liczbę miejsc dla dzieci w miejskim żłobku „Muszelka” przy ul. Morskiej. Zajęcia w rozbudowanej części trwają od lutego, a oficjalne otwarcie odbyło się w czwartek (28 kwietnia).

W uroczystości uczestniczyli prezydent Rafał Bruski i jego zastępczyni Iwona Waszkiewicz. – Przez ostatnie 10 lat przybyło nam ponad 600 miejsc w żłobkach miejskich. O kolejny tysiąc miejsc zwiększyła się oferta w niepublicznych placówkach, które korzystają z finansowego wsparcia Miasta. W sumie ponad 3 tysiące maluchów uczęszcza do bydgoskich żłobków i klubów malucha – mówi prezydent Bruski.

Inwestycja pozwoliła zwiększyć liczbę miejsc o 50 – obecnie do „Muszelki” może uczęszczać 146 dzieci. Prace remontowe zaczęły się w sierpniu 2021 roku – dzięki nim pomieszczenia po ROPS-ie zostały dostosowane do opieki na najmłodszymi.

– Kompleksowo wyremontowano część parteru oraz część piętra. Zagospodarowano łącznie trzy pomieszczenia wielofunkcyjne dla dzieci. Na piętrze wyremontowano jedną salę wielofunkcyjną, szatnię i łazienkę dla dzieci oraz szatnię i łazienkę dla personelu kuchni, rozdzielnię posiłków oraz korytarz – informuje urząd miasta. – Dodatkowym atutem jest sala rehabilitacyjna z elementami sali doświadczenia światła, która wyposażona jest w domek lustrzany, kolumnę wodną, kolorowe światłowody, lustro, materac rehabilitacyjny oraz projektor świetlny – czytamy w komunikacie.

Na parterze mieszczą się dwa pomieszczenia wielofunkcyjne dla dzieci, łazienka i szatnia dla dzieci, pokój psychologa/logopedy, pomieszczenie socjalne, toaleta dla personelu. Remont przeszły też korytarz i boczna klatka schodowa.

Zmodernizowane pomieszczenia wyposażono w krzesła, stoliki, szafy na leżaki, ławki, krzesła do karmienia dzieci, leżaki, meble do szatni dziecięcych, nawilżacze powietrza, sprzęt do odtwarzania muzyki, podłogowe maty piankowe.

Do kuchni zakupiono nowy piec gazowy z elektrycznym piekarnikiem, lodówkę, zamrażarkę i regały, inne wyposażenie. Placówka otrzymała też komputer, laptopy, drukarkę i laminatory.

Inwestycja została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z programu „Maluch + 2021”. – Pozyskane środki zostały przeznaczone na remont pomieszczeń, wyposażenie oraz zapewnienie przez okres 24 miesięcy bieżącego funkcjonowania utworzonych miejsc (zatrudnienie kadry oraz personelu pomocniczego) – przekazuje ratusz. – Wartość zadania wyniosła ponad 3 mln zł, z czego 1,1 mln zł z budżetu Miasta.

Na podstawie komunikatu Urzędu Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

mk Autor