Błonie 31 sie 2019 | Redaktor
Kamienica w Śródmieściu odzyska dawny blask

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Rozpoczął się remont kamienicy znajdującej się na roku ul. Marszałka Focha i Doktora Emila Warmińskiego. Wiekowy budynek otrzyma nową elewację. W tej części Bydgoszczy realizowane będą również kolejne przedsięwzięcia prywatnych inwestorów oraz miasta – informuje ratusz.

Budynek zbudowano na planie zbliżonym do litery „L” pod koniec XIX wieku. Oba skrzydła mają osobne adresy (zachodnie – Marszałka Focha 28, a północne – Doktora Emila Warmińskiego 1). Eklektyczna kamienica z elementami secesyjnymi liczy trzy kondygnacje. Pełniła funkcje mieszkalno-usługowe. Elewacja zdobiona jest m.in. boniowaniem gzymsami i pilastrami i płaskorzeźbami.

Warto zwrócić uwagę, że w elewacji od strony ul. Warmińskiego zachowała się rozeta z hakiem. To element podtrzymujący dawniej sieć trakcyjną. Torowisko na ul. Dr. Emila Warmińskiego prowadziło do dawnej elektrowni, a towarowymi tramwajami dowożono na przełomie XIX i XX wieku  węgiel. Dzięki remontowi cała północna pierzeja ul. Marszałka Focha będzie prezentować się estetycznie.

W tej części miasta realizowanych jest szereg innych przedsięwzięć, które mają podnieść jakość i estetykę wspólnej przestrzeni. Kończy się  budowa przystanku wiedeńskiego oraz przygotowujemy się do wytyczenia dróg rowerowych. Miejskie dotacje pozwoliły przygotować konserwatorskie remonty budynków przy ul. Obrońców Bydgoszczy 6 oraz kamienicy wieńczącej róg ul. Dr. Emila Warmińskiego z Dworcową. Powstaje też dokumentacja niezbędna do  rozbudowy Opery Nova o IV krąg. To inwestycje przygotowywana jest do realizacji we współpracy z samorządem województwa. Prywatni inwestorzy zamierzają również prowadzić prace na terenach po dawnej fabryce narzędzi i przy rewitalizacji gmachu po „Jutrzence”.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor