Bocianowo Śródmieście Stare Miasto 20 lip 15:11 | Redaktor
Ogłoszono przetarg na rewitalizację Rybiego Rynku. Jak zmieni się  Salon Bydgoszczy?

fot. ZDMiKP

Ratusz ogłosił przetarg na rewitalizację Rybiego Rynku. Zamieni się on w estetyczny plac z dodatkowymi drzewami, eleganckimi ławkami, krzesłami i stylowymi latarniami. Miasto zadba również o jego iluminację. Zmieni się poza tym charakter przyległych ulic. Wcześniej rozpoczęły się prace przy rewitalizacji placu Kościeleckich oraz placu Wolności. To część dużych zmian w Salonie Bydgoszczy.

Rewitalizacja pl. Wolności. Plac budowy przekazany

Bocianowo Śródmieście Stare Miasto 4 kwi 11:10

Konsekwentnie zmieniamy Salon Bydgoszczy – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Mimo ograniczenia naszych własnych dochodów, pozyskujemy zewnętrzne fundusze, wypracowujemy z ekspertami najlepsze rozwiązania i wcielamy w życie opracowane  projekty. Rybi Rynek to już kolejne miejsce w sercu Bydgoszczy, które zachęci do spędzania wolnego czasu bydgoszczan oraz turystów. Pozwoli na organizację ciekawych wydarzeń plenerowych przez cieszący się olbrzymią popularnością Teatr Kameralny. Zrewitalizowany plac otworzy też nowe możliwości działań dla Miejskiego Centrum Kultury, które przy Rybim Rynku ma zacumowaną barkę-muzeum oraz Muzeum Okręgowego. To także kolejny element naszego zwrotu ku Brdzie, na którym budujemy nasz turystyczny potencjał.

Rewitalizacja Rybiego Rynku dopełni zmiany jakie zaszły ostatnio w Salonie Bydgoszczy. Przebudowa będzie polegała na wymianie konstrukcji nawierzchni placu, budowie elementów odwodnienia liniowego, nowym zagospodarowaniu istniejących przestrzeni zielonych oraz wyposażeniu placu w elementy małej architektury. Po przebudowie Rybi Rynek będzie pełnił funkcje placu publicznego przeznaczonego wyłącznie dla ruchu pieszego.

W rogach placu od strony spichrzy dosadzimy też drzewa. Wybrane zostały lipy i platany, które już zdobią rynek od strony zabytkowego pałacyku Lloyda. Dodatkowo nowe drzewa oraz rosnące już  zostaną otoczone ozdobnymi obramowaniami ochronnymi o konstrukcji ze stalowych profili. W ten sposób zabezpieczymy ich korzenie oraz zapewnimy lepszy dostęp do wody deszczowej.

Czytaj także: Rewitalizacja pl. Kościeleckich. Kolejny etap prac, zmiany w komunikacji 

Ulica Grodzka na obszarze objętym opracowaniem zachowa swój dotychczasowy charakter z wyłączeniem możliwości parkowania pojazdów. Zaprojektowano zawężenie jezdni co pozwoli na poszerzenie powierzchni przeznaczonych dla ruchu pieszego. Na chodnikach stosowane mają być granitowe płyty z kamiennymi opaskami. Na jezdniach typowa dla Starego Miasta kostka kamienna. W ramach prac przebudowany zostanie także odcinek ul. Przy Zamczysku od Grodzkiej do rewitalizowanego placu Kościeleckich oraz Malczewskiego/Grodzka (od Starego Rynku do Mostowej). Zlecamy też prace na ulicach Przyrzecze , Zaułek , Jana Kazimierza, Malczewskiego i  Pod Blankami.

Zrewitalizowny Rybi Rynek stworzyć ma też szansę na  wykorzystanie go przez branżę gastronomiczną np. aranżowanie letnich ogródków. Zadanie doskonale będzie współgrać ze zrealizowaną już w latach ubiegłych restylizacją uliczek przyległych do płyty Starego Rynku (m.in. Podwale, Kręta, Mostowa, część Grodzkiej).

Z Rybiego Rynku zniknie parking. Pozwala no to wielopoziomowym obiekt przy ul. Grudziądzkiej. Wcześniej powstała infrastruktura tramwajowa (linia wzdłuż Kujawskiej) oraz drogowa (buspasy na Wałach Jagiellońskich i Kujawskiej), które ułatwiają podróże do ścisłego centrum komunikacją publiczną. Z końcem czerwca ograniczyliśmy też ruch na moście Staromiejskim.

Na etapie przygotowania projektu szereg uwag zgłosiła Rada ds. Estetyki. Dotyczyły one między innymi podświetlenia róży wiatrów przy przystanku tramwaju wodnego, iluminacji drzew, wyboru nawierzchni kamiennej, ustawienia kutych lamp. Montowane będą też ławki i krzesła zaprojektowane przez studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej.

Czytaj także: Jak się zmieni ulica Nakielska? Modernizacja będzie odbywała się w etapach

W środę (19 lipca) ogłoszony został przetarg na realizację drogowego zakresu inwestycji. Po wyborze najkorzystniejszej oferty i podpisaniu umowy prace zajmą około roku. W tegorocznym budżecie Miasto zabezpiecza na rozpoczęcie prac ponad 3 mln zł. Wcześniej zleciliśmy prace przy rewitalizacji placu Kościeleckich oraz wodociągowa część zadania związanego z rewitalizacją placu Wolności. W ostatnich latach estetycznego charakteru nabrały też inne bydgoskie place: Stary Rynek oraz Rynek w Fordonie.

Po zakończeniu drogowej części inwestycji na Rybim Rynku chcielibyśmy  docelowo wprowadzić dodatkowe elementy, które mają nawiązywać m.in. do historii tego zakątka Bydgoszczy oraz eksponować jego walory. Planowane jest między innymi umieszczenie przy nabrzeżu żurawia przypominającego o dawnym porcie oraz rzeźby kobiety sprzedającej śledzie. Zmienić ma się również forma samego przystanku tramwaju wodnego, tak by nawiązywał do strefy staromiejskiej. Iluminację zyska również budynek spichrzy. To również rozwiązania rekomendowane przez ekspertów od estetyki.

W ostatnich latach wokół Rybiego Rynku zaszło wiele innych pozytywnych zmian. Kompleksem hotelowo-biurowym zabudowana została pusta parcela u zbiegu uli Grodzkiej i Podwale. W oparciu o fundusze unijne prace konserwatorskie prowadzono przy gmachu spichrzy. Historyczną elewację z imitacją szachulca zyskał zabytkowy budynek przy ul. Grodzkiej 16, będący częścią zabudowań teatru, które również odbudowano. W tym roku frontowa elewacja gmachu zyskała też oryginalną instalację artystyczną. 

 

źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

zdjęcia: ZDMiKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor