Bocianowo Śródmieście Stare Miasto 20 mar 2019 | Redaktor
Park kieszonkowy powstaje w Śródmieściu

fot. UMB

Drzewa i krzewy, rabaty z kwiatami, a także ławeczki i siedziska – na zieleńcu u zbiegu ulic Mickiewicza i Gdańskiej powstaje pierwszy w mieście park kieszonkowy. Miniogród ma być miejscem odpoczynku i relaksu w otoczeniu przyrody – informuje ratusz.

Rewitalizacja pl. Wolności. Plac budowy przekazany

Bocianowo Śródmieście Stare Miasto 4 kwi 11:10

Ideą tworzenia parków kieszonkowych jest zaaranżowanie miejsca nawet w środku gęstej zabudowy, która będzie zieloną przestrzenią służącą mieszkańcom do odpoczynku. Miniparki to sprawdzony sposób dużych aglomeracji na wytyczanie małych enklaw przyrody – takie parki są obecne miastach na całym świecie, także w Polsce, m. in. w Krakowie, Wrocławiu czy Łodzi.

fot. UMB

Teraz taki park powstaje w Bydgoszczy na terenach zielonych na rogu ul. Gdańskiej i Mickiewicza. Nowy park ma stać się miejscem odpoczynku dla osób spacerujących ulicą Gdańską. Dzięki przemyślanej aranżacji pośród ścisłej zabudowy powstanie niewielki plac z nasadzeniami, które mają pozwolić na chwilę relaksu. Park kieszonkowy (z jednym wejściem od strony ul. Mickiewicza) powstanie na zieleńcu znajdującym się pomiędzy południową jezdnia ul. Mickiewicza i budynkiem przy ul. Gdańskiej 68. Koncepcja zakłada wytyczenie krótkiej ścieżki z kolistym placem, przy którym ustawione będą ławki, murki pełniące rolę  siedzisk. Uwzględnia ona również dosadzenie drzew oraz rabaty z kwitnącymi krzewami i bylinami

Warto wspomnieć, że w 2015 roku na szczytowej ścianie kamienicy zamykającej planowany skwer od strony południowej powstał mural z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce . Malowidło o powierzchni około 120 metrów kwadratowych wykonał  Jakub Woynarowski, jeden z najbardziej znanych polskich artystów sztuk wizualnych. Mural przedstawia oko wyłaniające się zza teatralnej kurtyny obserwujące życie miasta.

Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor