Okole 10 sie 10:01 | Redaktor
Ekoprzedszkole na Okolu gotowe

fot. UMB

Zakończyła się termomodernizacja przedszkola na Okolu. We wrześniu wrócą do niego dzieci. Dzięki zrealizowanym pracom budynek przy ul. Grunwaldzkiej zyskał nie tylko nową elewację - przede wszystkim ograniczono zużycie ciepła i energii oraz poprawiono funkcjonalność przestrzeni dla najmłodszych bydgoszczan.

Dwukondygnacyjny budynek mieści się przy ul. Grunwaldzkiej 13, tuż przy rondzie Grunwaldzkim. Usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie parku nad Kanałem Bydgoskim. Powstał w 1956 roku, od początku pełniąc taką funkcję. Budynek otacza duży ogród przedszkolny i plac zabaw.

Inwestycja polegała na gruntownej termomodernizacji (docieplenie ścian, stropodachu, wymiana stolarki, poprawa izolacji). Ograniczy to notowane wcześniej duże straty ciepła. Dodatkowo  zmodernizowaliśmy instalacje wewnętrzne. Przed wejściem głównym dobudowaliśmy windę, a na niższej kondygnacji przebudowaliśmy łazienki. W ten sposób obiekt dostosowaliśmy na poziomie parteru do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Prace objęły też wykonanie nowej elewacji w beżowej kolorystyce. Za realizację prac odpowiadało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe PUBR. Inwestycja pochłonęła ponad 4,6 mln zł. We wrześniu do obiektu wrócą dzieci. Obecnie trwa doposażenie przebudowanych pomieszczeń.

W poprzedniej perspektywie unijnej dokonaliśmy kompleksowej termomodernizacji w 28 budynkach oświatowych. Na te inwestycje wydaliśmy łącznie ponad 130 mln zł. Dzięki temu zaoszczędziliśmy 58,6%. W ubiegłym roku miasto zleciło prace budowlane w 6 bydgoskich placówkach oświatowych. W tym roku uruchomiliśmy kolejne zadanie związane z termomodernizacją budynku VII Liceum Ogólnokształcącego oraz Młodzieżowego Domu Kultury nr 5.

Bydgoszcz przygotowana do kolejnych ekoinwestycji

Trwają przygotowania do uruchomienia kolejnych zadań, dla których opracowano już dokumentacje projektowe. Miasto zamierza je realizować w oparciu o fundusze europejskie na lata 2021-27. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zwrócił się także w grudniu ubiegłego roku do premiera o utworzenie krajowego funduszu wspierającego termomodernizację budynków takich jak szkoły i przedszkola. Przyspieszyłoby to inwestycje, które mają kluczowe znaczenie dla oszczędzania energii oraz poprawiają stan powietrza. 

 

źródło i zdjęcia: UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor