Okole 18 lut 2018 | Redaktor
Stop czyścicielom kamienic! – bunt lokatorów z Chełmińskiej 3

Brama wejściowa do kamienicy przy ul. Chełmińskiej 3/fot. Anna Kopeć

Mieszkańcy kamienicy przy ul. Chełmińskiej 3 na Okolu nie zgadzają się na drastyczną podwyżkę czynszów. Postanowili się zbuntować. Choć nie wiedzą nawet jeszcze kto jest właścicielem budynku, w którym mieszkają.

Lokatorzy okleili kamienicę kartkami z hasłami „Stop czyścicielom kamienic!”, „Nie zgadzamy się na podwyżkę czynszu o 115 proc.”. Postanowili też nagłośnić swój protest. Zaprosili dziennikarzy na konferencję. O pomoc poprosili też bydgoskich polityków.

Zaangażował się radny Bogdan Dzakanowski. Wśród zaproszonych byli też poseł PiS Bartosz Kownacki i wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński. Dzakanowski tłumaczył, że „zatrzymały ich powody osobiste”.  Pomoc zadeklarowali zaś radni Rady Osiedla Okole. Relację zamieściły m.in. lokalne serwisy internetowe

„Lokatorzy kamienicy do listopada 2017 roku czynsz płacili Zrzeszeniu Właścicieli i Zarządców Domów. Wtedy do ich drzwi zapukał nowy zarządca nieruchomości, który poinformował ich, że ujawnił się właściciel nieruchomości, którego on reprezentuje” – pisze bydgoszcz24.pl. „Miał przygotowane nowe umowy najmu. Zaskoczeni lokatorzy podpisali podsunięte umowy. Dotąd płacili czynsz w wysokości 10 zł za metr kwadratowy, teraz nowy zarządca budynku zażądał 21,50 zł”.

Z kolei bydgoszcz.wyborcza.pl cytuje jedną z lokatorek Reginę Rybicką, do której zapukał wtedy nieznajomy: - Powiedział, że teraz będziemy płacić czynsz jemu. Wyjął papiery, powiedział, że się spieszy. Byłam głupia i podpisałam.

Do kamienicy wprowadziła się 25 maja 1963 roku. Dostała przydział z tzw. kwaterunku. - Nikt wtedy nie mówił, że dom jest prywatny. Mówiono, że właściciele zmarli, a spadkobierców nie ma – tłumaczyła dziennikarzom.

Mieszkańcy nie wiedzą nawet kto jest właścicielem kamienicy. Do listopada płacili czynsz zarządcy  firmie Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów. Do tej pory nie udało im się dowiedzieć, kto jest właścicielem nieruchomości, którą zamieszkują. Byli w sądzie, ale odmówiono im tej informacji. Czynsz płacą nowemu zarządcy firmie Domo Rafał Głodek.

– Piszemy też do niego. Odpisał, że 21,5 zł to niska stawka, bo na OLX.pl ceny są wyższe. Na kolejne pisma już nie dostajemy odpowiedzi – cytuje Rybicką bydgoszcz.wyborcza.pl

Radny Dzakanowski poinformował mieszkańców, że pomocy prawnej udzieli im radca prawny, przyjmujący mieszkańców w biurze europosła Kosmy Złotowskiego, a poseł Bartosz Kownacki wystąpi w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do sprawy wrócimy w papierowym wydaniu „Tygodnika Bydgoskiego” – od czwartku, 22 lutego w kioskach.

 

fot. Anna Kopeć

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor