Piaski 15 lut 20:24 | Redaktor
Trwa przebudowa ul. Smukalskiej. Jedna trzecia prac wykonana

fot. Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy

Postępują roboty przy rozbudowie ulicy Smukalskiej. Blisko trzykilometrowy odcinek, łączący osiedle Piaski i Smukałę, zostanie dostosowany do przejazdu autobusów i rowerów.  Bydgoscy drogowcy informują, że prace zrealizowano już w 30 procentach. 

Do tej pory na blisko 1,5-kilometrowym odcinku ułożono nawierzchnię jezdni wschodniej; na ok. 500-metrowym wykonano nawierzchnię na całej szerokości jezdni. Wykonawca, firma Strabag, musi jeszcze ułożyć warstwę ścieralną. 

W ostatnim tygodniu rozebrano nawierzchnię jezdni zachodniej i rozpoczęto budowę nowej. Na około 400-metrowym odcinku gotowa już jest warstwa podbudowy pomocniczej, na pozostałych odcinkach trwają prace związane z budową konstrukcji jezdni i przebudowa infrastruktury podziemnej. Wykonane też zostało humusowanie terenu.

Wszystkie roboty zrealizowano już w 30 procentach. 

Pierwsze związane z robotami zmiany w organizacji ruchu wprowadzono ponad rok temu; obecnie na długości blisko 400 m ruch pojazdów odbywa się wahadłowo, ruch został przełożony na nowo wybudowaną jezdnię. Zamknięty dla ruchu jest lewy pas ul. Smukalskiej od ulicy Błądzimskiej do ul. Drzycimskiej. Nadal zamknięty jest wlot ulicy Smętowskiej.

Na około 1,5-kilometrowym odcinku pojazdy poruszają się po nowo wybudowanej nawierzchni. W miejscach, gdzie do tej pory wybudowany został jeden pas, ruch odbywa się z wykorzystaniem tzw. mijanek, natomiast w miejscach, gdzie gotowa jest jezdnia o pełnej szerokości, po dwóch pasach ruchu.

fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

W ramach inwestycji ulica Smukalska zostanie przebudowana na odcinku trzech kilometrów: od ul. Błądzimskiej na Piaskach do ul. Rajskiej w Smukale. Zmodernizowana zostanie również pętla autobusowa przy ul. Rajskiej. Pojawi się nowa nawierzchnia, chodniki, drogi rowerowe, oświetlenie, a cała trasa będzie dostosowana do ruchu autobusowego.

Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2023 roku. Inwestycja będzie kosztować 25,5 mln złotych, realizowana jest przez ZDMiKP w porozumieniu z miejskimi wodociągami.

źródło: Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, zmiany - redakcja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor