Stary Fordon 24 lip 2020 | kp
Atrakcje z okazji święta Starego Fordonu. Akcja „Uroczyście obWIESZCZENI 1927 rok”

fot. Anna Kopeć/ archiwum

Rejsy po Wiśle z przewodnikiem, wystawa, koncert w plenerze, rekonstrukcje historyczne – to tylko niektóre z atrakcji, z jakich będzie można korzystać w najbliższą niedzielę (26 lipca) w Starym Fordonie. Główną inspiracją akcji jest rocznica sprowadzenia prochów Słowackiego do Polski.

W tym roku święto Starego Fordonu będzie wyjątkowe, bo połączy rocznicę sprowadzenia prochów Słowackiego do Polski, przyłączenia Fordonu do Macierzy oraz zbliżającą się rewitalizację nabrzeża Starego Fordonu

– Stary Fordon i Wisła będą prawdziwymi bohaterami tej historyczno-kulturalnej akcji. Tą bowiem rzeką, w 1927 roku statek płynący na trasie Gdańsk-Warszawa przewoził na pokładzie prochy Juliusza Słowackiego. Jednym z planowanych przystanków parowca, podczas których rodacy składać mieli cześć wielkiemu wieszczowi, miał być właśnie Fordon – informują organizatorzy.

Dodają, że będzie można "poczuć klimat sprzed 93 lata i entuzjam mieszkańców czekających na wracające do ojczyzny prochy wieszcza – dodają.

„Słowianka” symbolicznym „Mickiewiczem”

W niedzielę, 26 lipca o godz. 13.00 rozpocznie się historyczna akcja „Uroczyście obWIESZCZENI 1927 rok”. Z okazji święta nad brzegiem Wisły w Fordonie pojawi się drewniany statek „Słowianka”. Przypłynie on w tym roku tak samo, jak 93 lata temu parowiec „Mickiewicz” ze sprowadzonymi do ojczyzny prochami Słowackiego. Na pokładzie oprócz statystów ubranych w stroje z epoki znajdować się będzie reprodukcja obrazu Leona Wyczółkowskiego przedstawiająca płynący katafalk ze szczątkami Słowackiego.

Gdy „Słowianka” dobije do brzegu, rozpocznie się główna część akcji. Po powitaniu statku akcja przeniesie się na fordoński Rynek. Tam posłuchać będzie można przemówień nawiązujących do wydarzeń z epoki i obejrzeć wystąpienia rekonstruktorów takich postaci jak Leon Wyczółkowski czy ówczesny burmistrz Fordonu. Czas umili także koncert w plenerze i wystawa dzieł patrona bydgoskiego muzeum. Dostępną atrakcją będą także rejsy po Wiśle z przewodnikiem – Damianem Rączką, członkiem Towarzystwa Miłośników Starego Fordonu. Po wszystkim przystrojona łódź powróci do centrum Bydgoszczy.

Szczegółowe informacje i program wydarzenia znajdują się na stronie: https://www.facebook.com/events/1179013979100990/

Program:

10.00 – wypłynięcie z centrum Bydgoszczy statku „Słowianka”

13.00 - powitanie Łodzi w Fordonie – dobicie do pływającego przystanku, przejście na Rynek - wystawa reprodukcji prac Leona Wyczółkowskiego

 13.20 – historyczne przemówienia i wykłady; rekonstrukcja historyczna w tym m. in. przyjazd „Leona Wyczółkowskiego” wraz z małżonką Franciszką - powitanie artysty przez burmistrza Fordonu

14.00 - plenerowy koncert muzyczny

Organizatorami wydarzenia są: Miasto Bydgoszcz i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy we współpracy z Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, Bydgoskie Centrum Informacji ( Informacja Turystyczna / Biuro Kongresów ), Zespół Pieśni i Tańca Płomienie.

Wydarzenie ma potrwać do ok. 18.00.

źródło: Akcja historyczna „Uroczyście obWIESZCZENI 1927 r. (Facebook)

kp Autor