Stary Fordon 19 paź 14:36 | Redaktor
Dobiega końca rewitalizacja Starego Fordonu. Zobacz, jak teraz wygląda nabrzeże Wisły [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pumptruck, skatepark, ścianka wspinaczkowa, place zabaw już zamontowane nad brzegiem Wisły w Starym Fordonie. Powstały ścieżki dydaktyczne, zasiano łąki kwietne i zagospodarowano cały okoliczny teren. Nad brzegiem Wisły powstało też boisko do siatkówki plażowej.

Pumptrack znajduje się w pobliżu nabrzeża po wschodniej stronie ul. Frycza-Modrzewskiego.
W okolicach placu dla rowerzystów (bliżej Wisły), powstało też boisko do siatkówki plażowej i ścieżka dydaktyczna. Po drugiej stronie ul. Frycza Modrzewskiego mamy plac zabaw, skatepark i strefę fitness. Zamontowaliśmy też kilka ścianek wspinaczkowych dla dzieci.Na całym terenie są też ławki, stojaki rowerowe i stylowe kosze na śmieci. Zamontowano też monitoring z funkcjonalnymi kamerami obrotowymi. Ustawione zostały też słupy oświetleniowe wyposażono je w nowoczesne oświetlenie LED sterowane z wykorzystaniem zdalnego systemu zarządzania.Do wszystkich atrakcji sportowych budowanych nad brzegiem rzeki, dojazd zapewni nowa ścieżka rowerowa, która powstała wzdłuż ul. Promenada. Przebudowano tez ul. Nad Wisłą.

Powstało zabezpieczenie przed wysokim stanem rzeki

W ramach zadania wykonano też  pierwszą w Bydgoszczy mobilną zaporę przeciwpowodziową przy ul. Frycza-Modrzewskiego. Podobnie jest w miejscach, w których piesi będą schodzić w kierunku Wisły. Miejsca te będą przygotowane na wypadek nadejścia wysokiej wody tak, aby szybko mogły zostać zabezpieczone. Na co dzień elementy te nie będę widoczne. Obecnie Wykonawca prowadzi ostatnie prace wykończeniowe.

Dodatkowe atrakcje nad brzegiem Wisły

Aby inwestycja była jak najbardziej dostosowana do oczekiwań mieszkańców, rozszerzyliśmy podstawowy zakres robót o dodatkowe elementy, która jeszcze bardziej uatrakcyjnią cały teren nabrzeża. W ramach prac dodatkowych powstają m.in. schody od strony ul. Rybaki, które umożliwią dojście do nabrzeża mieszkańcom okolicznych bloków, estetyczne palisady przy zejściach na promenadę, na tarasach widokowych będą montowane dodatkowo lunety do obserwowania rzeki i podziwiania okolicznej przyrody.

W ramach realizowanej inwestycji zasadzonych zostało prawie 200 drzew. Wśród nich między innymi charakterystyczne dla terenów zalewowych wierzby, a także częściej sadzone w mieście klony, lipy i dęby. Na skarpach zasadzonych zostało też kilka tysięcy kolorowych krzewów oraz innych roślin. Powstaną skupiska tawuł, irgi, róż okrywowych, bzów, jałowców płożących czy ozdobnych porzeczek. Wzdłuż płotu na promenadzie zasadzono kilkaset krzewów bluszczu, który docelowo obrośnie ogrodzenie tworząc za kilka lat „zieloną ścianę".

Na finiszu prac przy zieleni, zdecydowano się rozszerzyć pakiet nasadzeń o dodatkowe skupiska krzewów szczególnie w obrębie pieszo-rowerowej ścieżki na ul. Promenada. Pojawi się przy niej ponad 2600 egzemplarzy róż okrywowych, kosodrzewin i płożących jałowców. Obecnie prowadzone jest odrębne postępowanie na realizację tego zadania uzupełniającego.

– W związku z ostatnimi pracami, teren będzie jeszcze częściowo niedostępny dla mieszkańców – przypominają drogowcy.

Przebudowa ul. Promenada i całego nabrzeża Wisły to jeden z wielu elementów rewitalizacji Starego Fordonu. W ostatnim czasie przebudowany został rynek, uliczki nad brzegiem rzeki i powstało nabrzeże, które umożliwia korzystanie z transportu wodnego. W ostatnich latach na rewitalizację tej części miasta, wydanych zostało już ponad 60 mln zł.Po koniec września rewitalizacja Rynku w Starym Fordonie została wyróżniona główną nagrodą w 27. edycja konkursu "Modernizacja Roku/Budowa XXI wieku".– Mamy nadzieję, że obecna inwestycja dotycząca Promenady i terenów rekreacyjnych nad brzegiem rzeki Wisły, również spotka się z uznaniem mieszkańców Bydgoszczy – mówią drogowcy.

 

źródło: ZDMiKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor