Stary Fordon 25 sty 2018 | Redaktor
Fordońską synagogę czeka kompleksowa rewitalizacja

fot. Wikipedia

Synagoga w Starym Fordonie została ujęta w gminnym programie rewitalizacji. Umożliwi to pozyskanie unijnego dofinansowania na kompleksowe odnowienie tego zabytkowego obiektu. Docelowo ma tam powstać centrum kulturalno-społeczne dla mieszkańców Starego Fordonu. Taki wniosek złożyła Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Zakończyła się ocena wniosków złożonych m.in. przez uczelnie, wspólnoty i spółdzielnie oraz stowarzyszenia do gminnego programu rewitalizacji w Bydgoszczy. Łączna wartość 21 projektów inwestycyjnych, które mogą liczyć na dofinansowanie unijne, szacowana jest na około 40 milionów złotych.

Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego od trzech lat prowadzi działania związane z rewitalizacją społeczną Starego Fordonu. Synagoga stała się miejscem, w którym organizowane są koncerty, wystawy, spotkania dla mieszkańców.

Fundacja dla UKW chce przeprowadzić w synagodze kompleksową rewitalizację. Miałby on objąć zarówno remont wnętrza budynku, odnowienie okien, jak i zakup wyposażenia, a także aranżacje otoczenia obiektu.

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 4 mln 400 tys. zł, z czego 800 tys. zł przekaże miasto ze swojej puli środków unijnych na rewitalizację w ramach gminnego programu rewitalizacji.

Źrodło: bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor