Stary Fordon 25 lip 2022 | mk
Kończą się prace przy budowie nabrzeża w Starym Fordonie

fot. Urząd Miasta Bydgoszcz (Bydgoszcz.pl)

W 80 proc. zrealizowano roboty związane z rewitalizacją nabrzeża Wisły w Starym Fordonie. – Niski poziom wody umożliwił wykonanie ostrogi wychodzącej głębiej w koryto rzeki – informuje urząd miasta. Zaczęła się też budowa parkingu przy nabrzeżu i montaż słupów oświetleniowych. Wszystkie prace zakończą się jesienią.

Liczące 100 metrów umocnione, tarasowe nabrzeże powstaje na przedłużeniu ul. Frycza-Modrzewskiego. Ma pełnić przede wszystkim funkcje rekreacyjne – znajdą się tu ławki i siedziska. – Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających czy korzystania z transportu wodnego. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną (ostrogi) i będzie wzmacniać projektowaną drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu – zapowiada ratusz.

Część nabrzeża biegnącą równolegle do rzeki umocniono w ubiegłym roku; w tym wykonano zbrojenie i betonowanie tzw. ostrogi, wychodzącej dalej w koryto rzeki. Odpowiedzialna za inwestycję firma Melbud zaczęła też budowę parkingu przy nabrzeżu, montaż słupów i opraw oświetleniowych. Rzeczowo zaawansowanie robót wynosi 80 procent. Prace zakończą się jesienią.

Częścią inwestycji była także przebudowa prowadzącej do nabrzeża ul. Frycza-Modrzewskiego. – Końcowy fragment będzie wykonany po zakończeniu robót na nabrzeżu, by ciężki sprzęt nie uszkodził nawierzchni. Umożliwi on również dojazd do slipu dla łodzi – informuje urząd miasta. Teren nabrzeża będzie monitorowany. Koszt prac to ok. siedmiu mln złotych.

Trwa również przebudowa ul. Promenada i budowa ciągu pieszo-rowerowego w kierunku wału wiślanego. – Po przebudowie infrastruktury drogowej tereny po obu stronach ul. Frycza–Modrzewskiego zostaną zagospodarowane na cele sportowo-rekreacyjne. Otoczą je nowe ścieżki rowerowe łączące nabrzeże z ul. Promenada. Przy nabrzeżu zarezerwowano miejsce na tymczasową scenę. Bliżej ul. Promenada powstaną plac zabaw, ścianki do wspinaczki, skatepark oraz miejsce do ćwiczeń – zapowiadało zimą Miasto. Zaplanowano także pumptrack oraz boisko do piłki plażowej. Te roboty będą kosztować ponad 25 mln zł, zakończą się w 2023 roku.

Już wcześniej w Starym Fordonie przeprowadzono rewitalizację kilku ADM-owskich kamienic (9 mln zł), kuczki i przebudowano ul. Bydgoską (6 mln zł). W czerwcu otwarto zmodernizowany Rynek (7 mln zł).

Na podstawie komunikatu Urzędu Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Zdjęcia: Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

mk Autor