Stary Fordon 27 lis 12:47 | Redaktor
Rewitalizacja Starego Fordonu. Tereny sportowo-rekreacyjne gotowe

fot. UMB

Zakończono prace budowlane w Starym Fordonie. Mieszkańcy mogą już korzystać z wielu atrakcji przygotowanych nad brzegiem Wisły. Są place zabaw, skatepark, ścianki wspinaczkowe i alejki spacerowe. W ciągu ul. Promenada powstał ciąg pieszo-rowerowy. Cały teren jest oświetlony i monitorowany. Posadzono drzewa i krzewy. Wcześniej przebudowano szereg przyległych ulic.

Za nami kolejna ukończona inwestycja w tej części miasta – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. –Satysfakcję sprawia to, że nowe atrakcje już budzą duże zainteresowanie, a Promenada nad Wisłą staje się popularnym miejscem spacerów nie tylko dla mieszkańców Starego Fordonu. Wiosną te tereny z pewnością będą przyciągać jeszcze więcej osób. Wiele dodatkowych elementów do naszego planu rewitalizacji wprowadziliśmy po konsultacjach z mieszkańcami, na przykład więcej nasadzeń, slip dla łodzi czy oryginalne ławki. Dzięki tym szczegółom nasza rewitalizacja stawiana jest za wzór dla innych samorządów. W konkursach doceniono nas między innymi za przebudowę Rynku oraz ukończone wcześniej nabrzeże – dodaje prezydent.

Dużo sportowych atrakcji

Pumptrack znajduje się w pobliżu nabrzeża po wschodniej stronie ul. A. Frycza-Modrzewskiego. W okolicach placu rowerowych akrobacji (bliżej Wisły) powstało boisko do siatkówki plażowej i ścieżka dydaktyczna. Po drugiej stronie ul. A. Frycza Modrzewskiego urządzono plac zabaw, skatepark i strefę fitness. Zamontowano też kilka ścianek wspinaczkowych dla dzieci. Na całym terenie ustawiono ławki, stojaki rowerowe i stylowe kosze na śmieci. Zamontowano monitoring oraz słupy oświetleniowe wyposażono w nowoczesne oświetlenie LED sterowane z wykorzystaniem zdalnego systemu zarządzania.

Gotowi na wysoką wodę

W ramach zadania wykonano pierwszą w Bydgoszczy mobilną zaporę przeciwpowodziową przy ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Miejsca będzie przygotowane na wypadek nadejścia wysokiej wody tak, aby szybko mogły zostać zabezpieczone. Na co dzień te elementy nie są widoczne. Infrastruktura takich obiektów jak pumptrack jest również dostosowana do okresowego znajdowania się pod wodą.

Dodatkowe atrakcje

Aby inwestycja była jak najbliższa oczekiwaniom mieszkańców, miasto rozszerzyło podstawowy zakres robót o dodatkowe elementy. Powstały m.in. schody od strony ul. Rybaki, estetyczne palisady przy zejściach na promenadę, na tarasach widokowych zamontowane zostały lunety do obserwowania rzeki i podziwiania okolicznej przyrody.

Zieleń, zieleń, zieleń ...

W ramach realizowanej inwestycji zasadzonych zostało prawie 200 drzew. Wśród nich między innymi charakterystyczne dla terenów zalewowych wierzby, a także częściej sadzone w mieście klony, lipy i dęby. Na skarpach zasadziliśmy kilka tysięcy kolorowych krzewów oraz innych roślin. Pojawiły się skupiska tawuł, irgi, róż okrywowych, bzów, jałowców płożących czy ozdobnych porzeczek. Wzdłuż więziennego płotu na promenadzie przybyło kilkaset krzewów bluszczu, który docelowo obrośnie go tworząc za kilka lat „zieloną ścianę".

Dużo zmian na uliczkach

Prace budowlane były prowadzone przez ponad 2 lata przez firmę Strabag. W pierwszej kolejności przebudowane zostały wszystkie uliczki znajdujące się pomiędzy ul. Bydgoską i wiślanym brzegiem. Większość jezdni wyłożona została kamienną kostką. Na chodnikach zastosowano płyty. Do wszystkich atrakcji sportowych budowanych nad brzegiem rzeki, dojazd zapewnia nowa ścieżka rowerowa, która powstała wzdłuż ul. Promenada. Przebudowaliśmy też ul. Nad Wisłą w obrębie istniejącego mostu drogowego. W tym roku wykonawca prowadził przede wszystkim prace przy terenach sportowo-rekreacyjnych. Inwestycja pochłonęła ponad 32 mln zł.  Zrealizowaliśmy ją wykorzystując środki unijne.

Tak się zmieniła Stary Fordon
Zagospodarowanie terenów sportowo-rekreacyjnych nad Wisłą to jeden z wielu elementów rewitalizacji Starego Fordonu. W ostatnich latach przebudowany został Rynek, ulica Bydgoska i powstało nabrzeże, które umożliwia cumowanie łodzi. Wyremontowano też szereg miejskich budynków. Na wszystkie inwestycje związane z rewitalizacją tej części Bydgoszczy Miasto wydało ponad  60 mln zł.

 


źródło: UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor