Szwederowo 22 lip 2018 | Redaktor
Rozpoczęła się rewitalizacji Wzgórza Dąbrowskiego [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Trwają pierwsze prace przy rewitalizacji terenów zielonych znajdujących się na Wzgórzu Dąbrowskiego. Wartość inwestycji to 2,5 miliona złotych.

Aktualnie w parku na Szwederowie prowadzone są przede wszystkim prace agrotechniczne. Wykonawca przygotowuje miejsca pod nasadzenia nowych roślin oraz stabilizuje skarpy. Prace pielęgnacyjne wykonywane są też przy starodrzewie. Jeszcze w wakacje rozpocznie się przebudowa oświetlenia. Dzięki nowym lampom park stanie się bezpiecznym miejscem także po zmroku.

fot. Anna Kopeć

Na jesień zaplanowano dosadzenie nowych drzew i krzewów. Na wzgórzu pojawią się barwnie kwitnące rośliny, np. różaneczniki. Poza tym wykonywane będą prace związane z rewaloryzacją reprezentacyjnej, zachodniej części parku. Projekt zakłada także odtworzenie historycznego placu wypoczynkowego na niższym tarasie wzgórza z punktem widokowym, ścieżką, schodkami i aneksem wypoczynkowym. Wokół stawów powstanie nowa ścieżka o nawierzchni gruntowej prowadzącej na punkt widokowy przy pomniku Henryka Dąbrowskiego.

W parku zaplanowano także ustawienie ławek, tablic informacyjno-dydaktycznych przypominających o bogatej historii tego miejsca, karmników i koszy na śmieci. Na drzewach zawisną dodatkowe budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy. Zaprojektowano też tak zwane hotele dla owadów. Wartość prac w parku na Wzgórzu Dąbrowskiego to 2,5 mln zł. Na realizację inwestycji miasto pozyskało dofinansowanie ze środków europejskich.

Park na Wzgórzu Dąbrowskiego zajmuje powierzchnię prawie trzech hektarów. Usytuowany jest między ulicami: Filarecką, Grudziądzką, Podgórną i Stromą, w obrębie osiedla Szwederowo. Założono go w roku 1832. Znajdował się na nim także niewielki cmentarz żydowski. W 2012 w parku otwarto Muzeum Wodociągów.

Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

fot. Anna Kopeć

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor