Szwederowo 14 lis 2019 | Redaktor
Trwa rozbudowa żłobka przy ul. Brzozowej

110 nowych miejsc opieki dla dzieci do lat trzech zyska żłobek przy ul. Brzozowej. W nowym pawilonie znajdzie się sześć sal. Pierwsi podopieczni mają pojawić się tu we wrześniu 2020 roku.

Nowy pawilon o powierzchni ponad 700 metrów kwadr. jest już gotowy – trwają roboty związane z przyłączami wodno-kanalizacyjnymi, elektrycznymi i mechanicznymi. Rozpoczęły się też prace nad zagospodarowaniem terenu. Rozpocznie się też budowa wewnętrznego parkingu.

W nowym budynku powstanie sześć sal wielofunkcyjnych dla maluchów, cztery łazienki, szatnie, tzw. „podkuchenki”, czyli pomieszczenia, do których trafiają posiłki przygotowane w kuchni.  Wszystkie sale wyposażone będą w atestowane mebelki dziecięce, stoliki, krzesła, leżaki. Będą też zabawki i materiały dydaktyczne oraz terapeutyczne.

Wszystkie pomieszczenia dla dzieci otrzymają w klimatyzację i podwieszane oczyszczacze powietrza. Ogrzewanie będzie podłogowe.

W dotychczasowym budynku rozbudowana zostanie kuchnia. Planowany jest też remont elewacji. Przy żłobku powstaną trzy odrębne place zabaw. Maluchy będą mogły korzystać m. in. z wież ze zjeżdżalniami, tuneli, huśtawek i piaskownic. 

W wyniku inwestycji powstanie 110 nowych miejsc opieki dla najmłodszych. Wartość przedsięwzięcia to ponad 6 mln złotych. Miasto przewiduje zatrudnienie 21 opiekunek i czterech pokojowych. Pierwsi podopieczni mają pojawić się w pawilonie we wrześniu 2020.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu unijnego w trybie „Zaprojektuj i wybuduj”. Miasto uzyskało na to dofinansowanie ze środków EFRR w wysokości 5 mln 115 tys. złotych.

Od stycznia 2018 roku w ramach projektu „Bydgoskie Żłobki Plus” utworzono 100 nowych miejsc w żłobkach miejskich: w żłobku nr 12, 17, 18, 20 oraz w Żłobku Integracyjnym przy ul. Stawowej 1c. W placówkach zostały przeprowadzone prace remontowe, doposażono je w meble, sprzęt i pomoce dydaktyczne.

Podmioty prowadzące niepubliczne żłobki i klubiki mogą także każdym momencie wystąpić do miasta o dotację celową, która wynosi 400 złotych na dziecko oraz 500 złotych na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, zamieszkałe na terenie Bydgoszczy. Środki wypłacane są miesięcznie po wcześniejszym złożeniu informacji o liczbie dzieci zapisanych na dany miesiąc. Dotacje obejmują zarówno miejsca dotychczas istniejące, jak i nowo tworzone.  

W Bydgoszczy obecnie jest 710 miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech (358 w żłobkach i 352 w klubikach dziecięcych). Miasto podkreśla, że od momentu wprowadzenia dotacji przybyły 562 miejsca. 

 

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy, oprac. red. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor