Bydgoszcz Wczoraj 13:59 | Redaktor
Artystyczna inicjatywa kapsuły czasu ma promować lokalne talenty i wartości [MIASTO SKARBÓW]

fot. nadesłane, Superstacja TV Polsat, styczeń 2020 r. premiera piosenki na 100-lecie PowrotuBydgoszczy do Polski; "Brda, miasta dusza".

Bydgoszcz jako miasto skarbów – gospodarczych, kulturalnych, sportowych i duchowych – mogłoby wkrótce doczekać się unikalnej formy upamiętnienia swoich najcenniejszych osób i inicjatyw. Mogłoby, gdyby władze miasta chciały zwrócić uwagę na tę inicjatywę.

Znany artysta i poeta związany z „Solidarnością”, Piotr Kubiak, autor piosenki Brda, miasta dusza stworzonej na 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy, zgłosił do redakcji pomysł stworzenia "bydgoskiego drzewka skarbów" – oryginalnej kapsuły czasu w sercu miasta.

Drzewka ze „złotymi sztabkami”

Inicjatywa zakłada coroczne wyróżnianie „skarbów” Bydgoszczy – ludzi i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju miasta w różnych dziedzinach: od kultury i gospodarki, przez sport, po działalność charytatywną. Wybrani przez mieszkańców laureaci mieliby zostać symbolicznie uhonorowani poprzez umieszczenie ich nazwisk (lub nazw firm, restauracji, zespołów) na specjalnych „złotych sztabkach” – tabliczkach montowanych na metalowych drzewkach ustawionych na Wyspie Młyńskiej.

– Chciałbym, aby powstała nasza bydgoska kapsuła czasu, miejsce docenienia, uhonorowania ludzi szlachetnej pracy. Drzewka skarbów mogą być także sposobem promocji Bydgoszczy w Polsce i na świecie – pisze w liście do redakcji Piotr Kubiak.

Skarby nie tylko z Bydgoszczy

Autor pomysłu przewiduje także rozszerzenie inicjatywy na skalę krajową i międzynarodową. Na „drzewkach” mogłyby znaleźć się także „skarby Polski” oraz „skarby świata” – wybrane w otwartym głosowaniu. Osoby wyróżnione na poziomie ogólnopolskim i globalnym byłyby zapraszane do Bydgoszczy na uroczystości wręczenia symbolicznej sztabki z tytułem: Skarb Bydgoszczy, Skarb Polski lub Skarb świata.

Artysta z misją

Piotr Kubiak, twórca wielu dzieł artystycznych, w tym wspomnianej piosenki o Bydgoszczy Brda, miasta dusza, znany jest z inicjatyw łączących kulturę z pamięcią historyczną. Otwierał obchody Stulecia Niepodległości w Pałacu Prezydenckim w 2018 r., był wyróżniany honorowymi patronatami przez prezydentów RP – Lecha Wałęsę i Bronisława Komorowskiego. W 2020 r. współtworzył także festiwal "świat, bo wolności", który spotkał się z uznaniem mediów ogólnopolskich.

– Kiedyś też się śmiano z moich pomysłów. A jednak udało się. Teraz chciałbym, aby Bydgoszcz stała się miastem, które uhonoruje skarby inicjatywy ludzkiej w sposób, jakiego jeszcze świat nie widział – dodaje.

Potrzebne wsparcie

Aby projekt doszedł do skutku, potrzebna byłaby współpraca wielu podmiotów: samorządu, artystów, lokalnych firm, mediów i mieszkańców. Pomysłodawca zwraca się do mediów bydgoskich z prośbą o objęcie patronatu nad inicjatywą oraz pomoc w zbiórce głosów i promocji.

Dodatkowo, w 2025 r. przypada 45. rocznica wydarzeń Sierpnia 1980. Kubiak planuje zakończyć artystyczną trylogię o Polsce piosenką, której tekst powstał w styczniu tego roku – jednak jej realizacja również wymaga wsparcia finansowego.

Źródło: list do rerdakcji

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->