Bydgoszcz 16 sty 09:00 | Redaktor
 Bydgoszcz po wojnie: Nowa wystawa o utraconym mieście

fot. bydgoszcz.pl

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wyjątkową wystawę pt. „Inne miasto... Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939-1945)”, która przenosi odwiedzających w czasy II wojny światowej i ukazuje skalę zniszczeń, jakie dotknęły miasto. Ekspozycja dostępna będzie od 17 stycznia w Spichrzach nad Brdą i potrwa do końca roku.

Bydgoszcz, podobnie jak wiele polskich miast, mocno ucierpiała w wyniku II wojny światowej. O skali zniszczeń i utraconych zabytkach można przekonać się na najnowszej wystawie Muzeum Okręgowego pt. „Inne miasto... Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939–1945)”. Ekspozycja będzie dostępna od 17 stycznia w Spichrzach nad Brdą.

Wystawa ukazuje, jak wojna zmieniła architektoniczny krajobraz Bydgoszczy. W wyniku działań wojennych oraz systematycznych wyburzeń prowadzonych przez okupanta zniknęły obiekty, które były wizytówką miasta. Zniszczeniu uległy m.in. zachodnia pierzeja Starego Rynku, Teatr Miejski, Synagoga czy międzywojenna zabudowa ulicy Mostowej.

„II wojna światowa była ogromną tragedią. Wielu ludzi straciło życie. Zniszczono też zabytki, mosty. My chcemy pokazać, jakie straty poniosła tkanka miejska. Pokażemy wszystko to, co zniknęło z architektonicznego krajobrazu naszego miasta” – podkreśla dr Anna Nadolska, kuratorka wystawy wspólnie z Filipem Semrauem.

Ekspozycja składa się z archiwalnych zdjęć, dokumentów i pamiątek, które pozwalają zrozumieć, jak wyglądała Bydgoszcz przed i po wojnie. Zwiedzający zobaczą m.in. fotografie dokumentujące niemieckie wyburzenia z czasów okupacji oraz rozbiórki przeprowadzone po wojnie, takie jak rozbiórka Teatru Miejskiego na placu Teatralnym.

„Utraconą tkankę miejską możemy poznać, a wręcz poczuć dzięki archiwalnym fotografiom. Historie ludzi użytkujących zniszczone obiekty oraz funkcje tychże budowli odnajdujemy za sprawą pozostawionych w gruzach lub ocalonych z zawieruchy wojennej przedmiotów, dokumentów, pamiątek czy zdjęć rodzinnych, a także zachowanych relacji” – dodaje dr Nadolska.

Tytuł wystawy nawiązuje do wspomnień Oli Obarskiej, znanej aktorki i śpiewaczki operetkowej, która w swoich wydanych w 1976 roku wspomnieniach opisała powrót do zniszczonej Bydgoszczy w styczniu 1945 roku.

„Inspiracją do przygotowania ekspozycji stał się cytat «Inne miasto miałam w pamięci, inne zobaczyłam teraz» pochodzący z wydanych w 1976 r. wspomnień Oli Obarskiej, w których znana aktorka i śpiewaczka operetkowa przedstawiła obraz Bydgoszczy w styczniu 1945 r. wraz z płonącym gmachem przybytku Melpomeny” – wyjaśnia kuratorka.

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 17 stycznia o godz. 18:00 w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7–11). Ekspozycję będzie można oglądać do końca roku.

„Traktujemy tę ekspozycję jako pierwszy krok na drodze do powstania Muzeum Historii Bydgoszczy. To proces, który będziemy realizować przez kilka najbliższych lat” – zapowiada dr Anna Kornelia Jędrzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

źródło: bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor