Bydgoszcz po wojnie: Nowa wystawa o utraconym mieście
fot. bydgoszcz.pl
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wyjątkową wystawę pt. „Inne miasto... Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939-1945)”, która przenosi odwiedzających w czasy II wojny światowej i ukazuje skalę zniszczeń, jakie dotknęły miasto. Ekspozycja dostępna będzie od 17 stycznia w Spichrzach nad Brdą i potrwa do końca roku.
Inne z kategorii
PESA ma nowy kontrakt. Zbuduje tramwaje dla śląskiej metropolii
NATO JFTC w Bydgoszczy szkoli przyszłych uczestników misji w Iraku [ZDJĘCIA]
Bydgoszcz, podobnie jak wiele polskich miast, mocno ucierpiała w wyniku II wojny światowej. O skali zniszczeń i utraconych zabytkach można przekonać się na najnowszej wystawie Muzeum Okręgowego pt. „Inne miasto... Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939–1945)”. Ekspozycja będzie dostępna od 17 stycznia w Spichrzach nad Brdą.
Wystawa ukazuje, jak wojna zmieniła architektoniczny krajobraz Bydgoszczy. W wyniku działań wojennych oraz systematycznych wyburzeń prowadzonych przez okupanta zniknęły obiekty, które były wizytówką miasta. Zniszczeniu uległy m.in. zachodnia pierzeja Starego Rynku, Teatr Miejski, Synagoga czy międzywojenna zabudowa ulicy Mostowej.
— „II wojna światowa była ogromną tragedią. Wielu ludzi straciło życie. Zniszczono też zabytki, mosty. My chcemy pokazać, jakie straty poniosła tkanka miejska. Pokażemy wszystko to, co zniknęło z architektonicznego krajobrazu naszego miasta” – podkreśla dr Anna Nadolska, kuratorka wystawy wspólnie z Filipem Semrauem.
Ekspozycja składa się z archiwalnych zdjęć, dokumentów i pamiątek, które pozwalają zrozumieć, jak wyglądała Bydgoszcz przed i po wojnie. Zwiedzający zobaczą m.in. fotografie dokumentujące niemieckie wyburzenia z czasów okupacji oraz rozbiórki przeprowadzone po wojnie, takie jak rozbiórka Teatru Miejskiego na placu Teatralnym.
— „Utraconą tkankę miejską możemy poznać, a wręcz poczuć dzięki archiwalnym fotografiom. Historie ludzi użytkujących zniszczone obiekty oraz funkcje tychże budowli odnajdujemy za sprawą pozostawionych w gruzach lub ocalonych z zawieruchy wojennej przedmiotów, dokumentów, pamiątek czy zdjęć rodzinnych, a także zachowanych relacji” – dodaje dr Nadolska.
Tytuł wystawy nawiązuje do wspomnień Oli Obarskiej, znanej aktorki i śpiewaczki operetkowej, która w swoich wydanych w 1976 roku wspomnieniach opisała powrót do zniszczonej Bydgoszczy w styczniu 1945 roku.
— „Inspiracją do przygotowania ekspozycji stał się cytat «Inne miasto miałam w pamięci, inne zobaczyłam teraz» pochodzący z wydanych w 1976 r. wspomnień Oli Obarskiej, w których znana aktorka i śpiewaczka operetkowa przedstawiła obraz Bydgoszczy w styczniu 1945 r. wraz z płonącym gmachem przybytku Melpomeny” – wyjaśnia kuratorka.
Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 17 stycznia o godz. 18:00 w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7–11). Ekspozycję będzie można oglądać do końca roku.
— „Traktujemy tę ekspozycję jako pierwszy krok na drodze do powstania Muzeum Historii Bydgoszczy. To proces, który będziemy realizować przez kilka najbliższych lat” – zapowiada dr Anna Kornelia Jędrzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
źródło: bydgoszcz.pl