Bydgoszcz stawia na zieloną energię. Kolejne mikroinstalacje
fot. UMB
Ruszamy z kolejny zielonym projektem – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy. Następne 5 miejskich budynków wyposażamy w mikroinstalacje produkujące energię elektryczną ze słońca. Wcześniej zrealizowaliśmy szereg innych podobnych projektów.
Inne z kategorii
Bydgoszcz na piątkę i jest wśród najlepszych
Modernizując miejskie budynki stawiamy na mądre inwestycje, czyli takie które pozwalają nam dbać o środowisko i ograniczać wydatki na bieżące utrzymanie – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Jedną z nich są instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków. Tego typu rozwiązania stosujemy przy termomodernizacjach. Zlecamy je także w innych obiektach, które nie wymagają tak kompleksowych prac.
Nowe mikroinstalacje fotowoltaiczne zyskają 4 budynki:
- Żłobek nr 17, ul. Morska 2
- Zespół Szkół nr 19, ul. A.Grzymały-Siedleckiego 11,
- Zespół Szkół nr 32, ul. Krucza 5a,
- V Liceum Ogólnokształcące, ul. Szarych Szeregów 4a.
Dodatkowo rozbudowana zostanie instalacja zlokalizowana na gmachu Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej 9-15.
Obecnie trwa przetarg na realizację prac budowlanych i instalacyjnych. Po podpisaniu umowy zajmą one wraz z odbiorami około 3 miesięcy. Moduły fotowoltaiczne montowane będą na konstrukcjach wsporczych. Instalacje będą wyposażone w system monitorujący pracę w czasie rzeczywistym oraz archiwizacji danych, całkowicie niezależny od systemu producenta falownika. Wartość całej realizowanej inwestycji to ok 1,3 mln złotych.
Mądre oszczędności
W Bydgoszczy w odnawialne źródła energii wyposażyliśmy już 62 miejskie obiekty. Roczna produkcja odnawialnej energii za rok 2023 to 1,2 GWh. Przynosi to oszczędności rzędu 2 mln zł rocznie. Na zlecenie bydgoskiego Zespołu Zarządzania Energią utworzono też jednolity systemu monitoringu instalacji fotowoltaicznych. Pozwala na dokładną analizę pracy poszczególnych instalacji co umożliwia kontrolowanie poprawności jej pracy. Po zakończeniu nowej inwestycji osiągniemy produkcję na poziomie ok 1,5 GWh rocznie.
Źródło: UMB