Bydgoszcz świętuje 98. rocznicę powrotu do Macierzy! [ZDJĘCIA]
98. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy / fot. maczu
20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz ponownie stała się polskim miastem. Z okazji 98-rocznicy powrotu do Macierzy w mieście odbył się szereg imprez i uroczystości.
Inne z kategorii
Nowa przepławka i nowe schody na Wyspie Młyńskiej
Młyny Rothera domem dla najpiękniejszej kawiarni Europy. Zachwyciła ekspertów
Uroczystości związane z obchodami 20 stycznia rozpoczęły się już o godz. 10.30. Prezydent Rafał Bruski złożył kwiaty pod pomnikiem Prezydenta Leona Barciszewskiego. O godz. 11.00 rozpoczęła się msza św. w Kościele pw. św. Piotra i Pawła. Po zakończeniu nabożeństwa, zebrani udali się pod Pomnik Wolności na Plac Wolności. Pod pomnikiem odbyły się główne uroczystości m.in. z udziałem wojska.
O godzinie 15.00 na Starym Rynku odbyła się inscenizacja historyczna. Tak jak 98 lat temu, Jan Maciaszek, pierwszy prezydent miasta odebrał klucze do miasta z rąk Hugona Wolffa, ustępującego niemieckiego włodarza. Ponadto bydgoszczanie mogli w sobotę spotkać na Starym Rynku Władysława Paciorkiewicza, wynalazcę i konstruktora, Wandę Rolbieską, założycielkę Gimnazjum Żeńskiego oraz Józefa Tomaszewskiego, przedwojennego właściciela Bydgoskiej Wytwórni Mydła. Bydgoszczanie mogli dziś przenieść się do ich pracowni i kancelarii, w których czekały zagadki związane z tymi historycznymi postaciami. Jana Maciaszka można było spotkać w jego „kancelarii”, czyli w Galerii Wspólnej, Władysława Paciorkiewicza na strychu Biblioteki Głównej, Wandę Rolbieską – na barce Lemara, a Józefa Tomaszewskiego w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Hitem – szczególnie wśród najmłodszych – okazała się zabytkowa wiktoriańska karuzela, która stanęła na Starym Rynku.