Dawny dworzec towarowy zostanie odbudowany. Będzie częścią nowego osiedla
fot. własne
Grupa Moderator rozpoczyna prace remontowe przy spalonym kolejowym dworcu towarowym – podało Polskie Radio PiK, powołując się na organ Urzędu Miasta „Bydgoszcz Informuje”. Budynek będzie częścią, tak jak wcześniej zapowiadano, powstającego osiedla mieszkaniowego.
Inne z kategorii
Trwa wymiana tramwajów w Bydgoszczy. Wiosną na torach będą już wszystkie zamówione w Pesie
Polskie Radio PiK przypomina, że o opuszczonej budowli przy ul. Rycerskiej zrobiło się głośno 4 sierpnia 2023 roku, kiedy to wybuchł w niej pożar. Strażacy wstępnie ustalili, że doszło do zaprószenia ognia. Zabytkowy obiekt po pożarze był w kiepskim stanie.
fot. Bydgoszcz998
W październiku ruszyły prace rozbiórkowe.
Organ Urzędu Miasta „Bydgoszcz informuje” podaje:
Już wcześniej wiadomo było, że stylowy budynek, wzorowany na styl klasycystyczny, ma stać się częścią budowanego przez grupę deweloperską Moderator osiedla Industria. Przez ponad rok od pożaru budynek ze zgliszczami dachu stał ogrodzony. W tym czasie pojawiało się wiele teorii o przyszłości zabytkowego obiektu. W październiku tego rok wyburzono „skrzydło” przylegające do głównego budynku. W internecie pojawiły się wpisy zaniepokojonych bydgoszczan, którzy nie chcieli, aby budynek zniknął. Okazało się, że są to planowe prace, szykujące budynek do modernizacji i adaptacji pod budowane osiedle, co potwierdził w mediach miejski konserwator zabytków. Trzeba było wyburzyć część budynku, bowiem w tym miejscu jest wysoki stan wód gruntowych. Przez to należy najpierw wylać warstwę betonu, zanim rozpocznie się budowę. Budynek zostanie odtworzony w nowoczesnej formie.
fot. własne
Miejski organ cytuje też przedstawicielkę dewelopera:
Cały proces modernizacji potrwa około 2 lata i będzie prowadzony etapami. Dawny budynek dworca towarowego stanie się symboliczną „bramą” osiedla Industria, harmonijnie łącząc tradycję z nowoczesnością. Z jednej strony zachowamy architektoniczną spuściznę, a z drugiej – stworzymy nowoczesną przestrzeń usługową i mieszkalną, idealnie wpisującą się w potrzeby mieszkańców Bydgoszczy.
materiały prasowe
„Bydgoszcz informuje” przypomina też:
Budynek dworca towarowego powstał około 1912 roku. Gmach z częścią administracyjną przy ul. Zygmunta Augusta wybudowano na planie prostokąta o podstawie około 74 metrów. Dobudowano do niego dwa skrzydła z rampami przylegające do torów po stronie północnej (część przeznaczona do załadunku) i południowej (do rozładunku). Budynek wyposażono w oświetlenie, wodociąg i ogrzewanie parowe. Wybrukowano wokół niego wszystkie drogi i place. Dworzec posiadał 6 zadaszonych torów. W ciągu jednego dnia dokonywano przeładunku około 400 ton towarów.
Źódło: Polskie Radio PiK, „Bydgoszcz informuje”