Bydgoszcz 20 paź 2020 | kp
Dziecięce szkielety i ozdoby z X-XII wieku. Kolejne znaleziska na Zbożowym Rynku

fot. ZDMiKP

W dotychczasowym pasie zieleni, pomiędzy jezdniami na ul. Zbożowy Rynek, znaleziono cmentarz i ozdoby z czasów pierwszych Piastów. To już kolejne takie odkrycia w tej części miasta. Archeologom udało się do nich dotrzeć dzięki trwającej rozbudowie ul. Kujawskiej.

Wstępnie ustalono, że pochówki pochodzą z czasów wczesnego średniowiecza (ok. X-XII wiek). – Odnaleziono kilkanaście dziecięcych szkieletów z ozdobami. W grobach z tamtego okresu zidentyfikowano m.in. nożyk z kościaną lub rogową rękojeścią, obrączkę i kabłączki skroniowe (ozdoba kobieca) – przekazuje Tomasz Okoński rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Odnalezione szczątki będą poddane analizie, a następnie złożone na cmentarzu.

fot. ZDMiKP

Poza tym archeolodzy odkryli także staropolski trakt, wzmocniony po bokach wielkimi drewnianymi kłodami. Szlak ten wiódł w kierunku Bramy Kujawskiej, czyli dzisiejszej ul. Długiej. W pasie zieleni uchowały się również fragmenty późnośredniowiecznej ceramiki.

fot. ZDMiKP

Historia Bydgoszczy ukryta w ziemi

Obecne prace archeologiczne mają się zakończyć jeszcze w tym tygodniu. Specjaliści przypuszczają, że ciekawe znaleziska są ukryte także pod innymi fragmentami jezdni ul. Zbożowy Rynek i Wały Jagiellońskie.

Dzięki przebudowie ulicy Kujawskiej natrafiono na wiele różnych znalezisk. W lutym pod rozbieraną kamienicą przy Zbożowym Rynku 4 odnaleziono pozostałości cmentarza, który prawdopodobnie funkcjonował w XVI i XVII wieku.

Jeszcze wcześniej archeolodzy odkryli pozostałości nieistniejącego kościoła św. Idziego (w rejonie ul. Bernardyńskiej), który powstał około XIII wieku. Z kolei z rozebranej kamienicy przy Zbożowym Rynku 3 do muzeum trafiły zabytkowe tonda z dawnego kościoła św. Stanisława.

fot. ZDMiKP

Dodatkowo, we wrześniu, w trakcie trwających na ulicy Długiej rozbiórek, bydgoscy drogowcy odnaleźli pod asfaltową nawierzchnią stare szyny tramwajowe pochodzące z połowy XX wieku (więcej na ten temat czytaj tutaj). 

Na podstawie: Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej

kp Autor