Bydgoszcz 7 wrz 2020 | kp
Wydobyto stare szyny tramwajowe. Wrócą na ulicę Długą

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Z początkiem roku rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją ulicy Długiej. W trakcie rozbiórek natrafiono na stare szyny tramwajowe. Teraz staną się one ozdobą ulicy Długiej i zostaną wbudowane w jezdnię.

W trakcie trwających na ulicy Długiej rozbiórek bydgoscy drogowcy odnaleźli pod asfaltową nawierzchnią stare szyny tramwajowe pochodzące z połowy XX wieku. – Pracownicy ZDMIKP po natrafieniu na to znalezisko rozpoczęli rozmowy z konserwatorem zabytków i wykonawcą prac na temat możliwości wyeksponowania fragmentu torowiska – przekazuje ratusz. – Odcinki szyn z 1957 i 1958 roku zostaną wbudowane na wysokości kamienicy z numerem 61.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Do lat 70. XX wieku ulicą Długą kursowały tramwaje. Na odcinku od Jana Kazimierza do Zbożowego Rynku tory ułożono już ponad sto lat temu – w 1888 roku. Ostatni przejazd tramwaju ulicą Długą w kierunku placu Teatralnego odbył się w 1974 roku. Teraz, jak zaznacza ratusz, wydobyty odcinek szyn będzie kolejną pamiątką przypominającą o historii tramwajów na Starym Mieście.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Dzisiaj (7 września) rozpoczynają się prace, podczas których szyny zostaną wkomponowane w jezdnię. Na ulicy Długiej drogowcy właśnie kończą układanie kostki kamiennej. Będzie ona na poziomie zbliżonym z częścią dla pieszych. Z kolei chodniki wyłożone będą granitowymi płytami.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Zmiany na ulicy Długiej

Ulica Długa rewitalizowana jest na stumetrowym odcinku. Zadanie jest częścią inwestycji związanej z rozbudową ulicy Kujawskiej – największego projektu komunikacyjnego realizowanego w centrum Bydgoszczy. W ramach tej inwestycji prace na ulicy Długiej rozpoczęły się na początku roku. Pod koniec sierpnia na jej fragmencie został przywrócony ruch w obu kierunkach (więcej czytaj tutaj).

Czytaj także artykuł z sierpnia Przebudowa ul. Kujawskiej. Zobacz stan robót [RAPORT FOTOGRAFICZNY] oraz z lutego Rozbudowa trwa już rok. Tak zmienia się rejon Kujawskiej [ZDJĘCIA]. 

Na podstawie: Urząd Miasta Bydgoszczy

kp Autor