Bydgoszcz 29 sie 2020 | kp
Przebudowa ul. Kujawskiej. Zobacz stan robót [RAPORT FOTOGRAFICZNY Z 21 SIERPNIA]

21 sierpnia 2020 roku/fot. Anna Kopeć

Rozbudowa ulicy Kujawskiej to największy projekt komunikacyjny realizowany w centrum Bydgoszczy. Minęło już prawie 1,5 roku od początku robót.

Inwestycja obejmuje budowę nowego torowiska tramwajowego i drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Modernizowane są także dwa ronda oraz drogi dojazdowe. 

20 sierpnia udostępniona dla kierowców została nowa jezdnia na Zbożowym Rynku, ruch odbywa się jednokierunkowo (więcej o zmianach czytaj tutaj). W ramach kolejnego etapu prac, wykonana zostanie m.in. nowa konstrukcja jezdni i płynne połączenie nowego buspasa na Wałach Jagiellońskich z zatoką autobusową. Znajdzie się tam także ścieżka dla rowerzystów łącząca kontrapas przy ul. Wiatrakowej z ul. Długą. Chodniki ułożone będą z płyt.

Wzdłuż ulic Bernardyńskiej, Kujawskiej i Wojska Polskiego scalane i regulowane są tory. Drogowcy instalują elementy do podwieszania trakcji, trwa też montaż peronów tramwajowych na całej długości realizowanej inwestycji.

– W obrębie ronda Kujawskiego kontynuowane są prace ziemne i brukarskie przy południowej części skrzyżowania. Prowadzone są też dalsze roboty przy nawierzchni i chodnikach na ul. Solskiego i Chołoniewskiego – przypomina Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Koszt rozbudowy ul. Kujawskiej, łącznie z zakupem 15 swingów od PESY do obsługi nowego torowiska i zakończoną już przebudową węzła Szarych Szeregów, to  około 370 mln złotych. 

Plac budowy został przekazany wykonawcy w lutym 2019 roku. Prace realizuje konsorcjum firm: PBDI z Torunia, Gotowski z Bydgoszczy i Tor-Krak z Krakowa.  Cała inwestycja ma zakończyć się na początku przyszłego roku.

Fotorelacja z postępu prac modernizowanej ul. Kujawskiej i jej okolic dostępna w galerii poniżej (materiał zdjęciowy z 21 sierpnia).

kp Autor