Jest pozwolenie na rewitalizację Rynku w Starym Fordonie
mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)
Wykonawca, firma Steinbudex, otrzymała pozwolenie na przebudowanie głównego placu w Starym Fordonie. Ma zostać wyłożony różnymi typami kostki, zyskać lipową aleję i fontannę.
Inne z kategorii
Boisko Politechniki Bydgoskiej z prestiżowym certyfikatem FIFA
Nowa przepławka i nowe schody na Wyspie Młyńskiej
Wkrótce przekazany zostanie plac budowy. Roboty będą prowadzone etapowo - „by zapewnić dojście i dojazd do możliwie dużej liczby posesji oraz zachować przejazd autobusów komunikacji publicznej w ciągu ulic Bydgoska-Wyzwolenia” – informuje ratusz. Możliwy będzie przejazd między ulicami Cechową i Cierpicką, powstanie też tymczasowy parking przy ul. Ordynackiej.
Po rewitalizacji na Rynku wprowadzone zostaną ograniczenia dla ruchu kołowego. Drogowcy podkreślają, że ma to być „bezpieczna przestrzeń piesza, deptak”, przyjazny także do osób z ograniczeniami ruchowymi. Dla ruchu samochodowego dostępna pozostanie ul. Wyzwolenia.
Rynek wyłożony zostanie kostką – głównie szarą granitową, w tym pozostałą po remontach ul. Bydgoskiej i Starego Rynku. – Różne sposoby układania kostki oraz odcienie wyznaczą poszczególne strefy Rynku – czytamy w oficjalnym serwisie Miasta.
Kostki w ciemniejszym odcieniu oraz gładkie grantowe płyty mają pojawić się przed kościołem. W centralnej części placu kostka zostanie ułożona koncenrycznie, a w części południowej wokół lipowej alei pojawi się ceramiczny bruk. W tym miejscu znajdą się także drewniane ławki i siedziska.
Plac zyska fontannę – we wschodniej części pojawi się płytka, zaledwie pięcicentrymetrowa niecka, płynnie połączona z poziomem płyty Rynku. – Rozwiązanie to umożliwi, zależnie od zamiaru, korzystanie z całej powierzchni rynku przy wyłączonych dyszach i upuszczeniu wody do zbiornika lub wypełnienie pola całej niecki wodą – wyjaśnia urząd miasta.
Na efekt wpływać będą detale: wmontowane w posadzkę tablice z historią kościoła, punkty świetlne, wyznaczające kształt rynku i podświetlające korony drzew oraz kościół. Przewidziano też stały fundament pod choinkę. – Pomnik ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Fordonu w latach 1939-1945 na Rynku Starego Fordonu zostanie zrewitalizowany i odbudowany w nowej lokalizacji – przekazuje urząd miasta.
Zamontowane zostaną lampy nawiązujące kształetem do latarni znanych z dawnych fotografii. Przewidziano też rozmieszczenie drzew w donicach oraz zasadzenie wprost do gruntu klonu – w okolicy wlotu ul. Sikorskiego. Pojawią się także donice z kwiatami.
Prace budowlane potrwają około dwóch lat, mają pochłonąć ok. siedmiu mln złotych.
Na podstawie komunikatu Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)
wizualizacje: UMB (Bydgoszcz.pl)