Maraton Fantastyczny UKW – 24 godziny twórczości literackiej
fot. ukw.edu.pl
W dniach 9-10 stycznia 2025 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się druga edycja Maratonu Fantastycznego im. śp. prof. Mirosława Gołuńskiego. Wydarzenie, objęte honorowym patronatem Rektora UKW, zgromadziło 43 uczestników z 14 kierunków studiów, którzy przez 24 godziny tworzyli opowiadania paragrafowe inspirowane motywem „Zaświaty – Kraina snów”.
Inne z kategorii
Ferie zimowe w Bydgoszczy pełne atrakcji dla najmłodszych
Monika Piosik na UKW: Jak skutecznie zaplanować karierę od korporacji do ministerstwa?
Maraton Fantastyczny to wyjątkowe wydarzenie literackie, którego pomysłodawcą i organizatorem jest mgr Krzysztof Chmielewski z Wydziału Nauk o Kulturze UKW. Uczestnicy mogli rywalizować indywidualnie lub w duetach, mając do dyspozycji całą dobę na stworzenie fabularnej historii opartej na wylosowanym temacie. Podczas pracy mogli skorzystać z porad członków jury – doświadczonych pisarzy i projektantów fabuł gier, co stanowiło cenne wsparcie w procesie twórczym. Choć nie było obowiązku przebywania na uczelni przez cały czas, organizatorzy zapewnili możliwość pracy w bibliotece przez całą dobę.
Maraton dedykowany jest pamięci prof. Mirosława Gołuńskiego – cenionego literaturoznawcy, pedagoga i miłośnika fantastyki. Profesor Gołuński był wykładowcą na Wydziale Literaturoznawstwa UKW, pełnił funkcję sekretarza Oddziału Bydgoskiego Towarzystwa Literackiego oraz opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Polonistów. Angażował się w działalność edukacyjną i kulturalną, współpracując m.in. z Zespołem Szkół Ogólnokształcących oraz prowadząc wykłady w Akademii Sztuk Wszelakich. Jego pasje obejmowały fantastykę, powieści historyczne i mitologię.
Ogłoszenie wyników II Maratonu Fantastycznego odbędzie się 25 lutego o godz. 16:30 podczas uroczystej Gali Rozdania Nagród w Bibliotece Głównej UKW. Jury w składzie Marta Kładź-Kocot, Artur Olchowy, Marek Żelkowski oraz Krzysztof Chmielewski wybierze najlepsze prace, które wyróżnią się pomysłowością i oryginalnym podejściem do tematu.
źródło: ukw.edu.pl