Niecodzienna akcja na bydgoskim lotnisku [ZDJĘCIA]
fot. KAS
Czasem dopiero na granicy okazuje się, że z wakacji zabraliśmy pamiątki, za których przewóz grozi nam wysoka kara. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy kraju, do którego wyjeżdżamy.
Inne z kategorii
Dzień Pracownika Socjalnego w Bydgoszczy. Święto ludzi niosących pomoc
We wtorek (23 sierpnia) turyści odlatujący z Portu Lotniczego Bydgoszcz mieli niecodzienną okazję dowiedzieć się o zadaniach Służby Celno-Skarbowej z zakresu ochrony dziko żyjących gatunków roślin i zwierząt oraz zapobiegania przywozowi nielegalnych środków i substancji.
W tegorocznej ofercie lotów wakacyjnych regionalnego lotniska znajdziemy m.in. egzotyczne kraje. To miejsca, z których pasażerowie będą mieli mnóstwo wspomnień. Warto jednak zadbać, by były to tylko dobre wspomnienia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przywożąc z urlopu pamiątki można nabawić się sporych kłopotów! Wystarczy, że będzie to kawałek rafy koralowej lub muszla chronionego gatunku.
W 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała 20,9 tys. okazów CITES.
Okazem CITES są zarówno żywe zwierzęta i rośliny jak i wyroby z nich wykonane czy pochodne zawarte np. w kosmetykach. Ich nielegalny przywóz przez granicę UE jest na terenie Polski przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Więcej informacji na stronach podatki.gov.pl i granica.gov.pl.
źródło: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska, IAS w Bydgoszczy