Nordic Point na UKW. Trzy spojrzenia na świat Skandynawii

fot. ukw.edu.pl
Studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wzięli udział w inspirujących warsztatach prowadzonych w języku angielskim przez przedstawicieli Rady Nordyckiej, Ambasady Islandii oraz islandzkich ekspertów. Spotkanie łączyło tematykę kultury, języka, muzyki i obywatelskiego zaangażowania.
Inne z kategorii
Biuro PAIH w Bydgoszczy już otwarte. Wsparcie dla lokalnych firm w ekspansji zagranicznej
„Wariant rumuński” w Polsce?! Poseł Schreiber ostrzega: Władza przekroczyła Rubikon!
15 maja na Wydziale Językoznawstwa UKW odbyły się trzy niezwykłe warsztaty w ramach projektu NORDIC POINT – wspólnej inicjatywy Rady Nordyckiej, Ambasady Islandii oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Zajęcia prowadzone w języku angielskim pozwoliły uczestnikom zanurzyć się w kulturę krajów Północy poprzez dźwięk, język i refleksję nad demokracją.
Pierwszy warsztat, prowadzony przez Auður Viðarsdóttir, miał charakter praktyczny i artystyczny. Uczestnicy eksperymentowali z dźwiękiem, głosem i technologią, wspólnie tworząc autorski utwór muzyczny. Spotkanie pokazało, jak muzyka może budować wspólnotę, wyrażać tożsamość i przełamywać kulturowe bariery.
Drugi warsztat poprowadziła Helga Margrét Marzellíusardóttir, która zaprosiła studentów do eksplorowania powiązań między językiem islandzkim, tradycjami chóralnymi a emocjonalnym wyrażaniem siebie. Uczestnicy uczyli się wymowy i znaczenia islandzkich słów, tworzyli krótkie narracje i melodie, a na zakończenie wspólnie wykonali powstały utwór wraz z prowadzącą.
Trzeci warsztat, prowadzony przez Friðrika Helgiego Guðmundssona, skupił się na zaangażowaniu obywatelskim. Uczestnicy poznali modele aktywności społecznej funkcjonujące w krajach nordyckich oraz zastanawiali się nad możliwościami wdrażania podobnych praktyk na gruncie lokalnym i ogólnopolskim. Dyskutowano o wartościach leżących u podstaw społeczeństw demokratycznych Skandynawii.
Wszystkie trzy spotkania miały wspólny cel: przybliżenie uczestnikom wartości, które budują społeczeństwa Północy – takich jak równość, otwartość, współpraca i kreatywność. Warsztaty pokazały, że dialog międzykulturowy może być żywy, pasjonujący i pełen twórczej energii.
źródło: ukw.edu.pl