Odrestaurowane polichromie ozdobą kościoła – raport z prac konserwatorskich
fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy
Trwa kolejny etap prac konserwatorskich przy polichromiach wielobarwnych na deskach sklepienia nawy głównej w kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika na Kapuściskach. To doskonały przykład architektury neogotyckiej w mieście – informuje Oficjalny Serwis Bydgoszczy. Kościół znajduje się przy ul. Toruńskiej 166.
Inne z kategorii
Nowa przepławka i nowe schody na Wyspie Młyńskiej
Młyny Rothera domem dla najpiękniejszej kawiarni Europy. Zachwyciła ekspertów
Gmina ewangelicko-unijna na terenie Małych Bartodziejów, składająca się niemal wyłącznie z wyznawców narodowości niemieckiej powstała w 1901 roku. Projekt świątyni autorstwa królewskiego okręgowego inspektora budowlanego Ismara Hermanna powstał w 1904 roku. Prace przy wznoszeniu i wyposażeniu kościoła ukończono w 1906 roku.
Kościół zbudowany został w stylu eklektycznym, łączącym cechy neogotyckie i neoromańskie. Świątynia jest jednonawowa, z zamkniętym prosto prezbiterium. W narożu południowo-zachodnim znajduje się czworoboczna zakrystia.
Po wyjściu Niemców z Bydgoszczy świątynia parafii ewangelickiej przestała być używana. Władze miejskie (Komitet Obywatelski Miasta Bydgoszczy) przekazały ją do użytku katolikom. Poświęcona świątynia otrzymała wezwanie św. Józefa Rzemieślnika i od 1946 roku jest katolickim kościołem parafialnym.
Raport z prac konserwatorskich w galerii zdjęć.
Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy (oprac. własne)