Bydgoszcz 30 lis 2022 | Redaktor
Plac Praw Kobiet w Bydgoszczy. Odsłonięto tablicę przed budynkiem BCF

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

W poniedziałek (28 listopada) odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwą „Plac Praw Kobiet” przed budynkiem Bydgoskiego Centrum Finansowego przy ul. Gdańskiej. To symboliczna data – 28 listopada 1918 roku Polkom przyznano prawa wyborcze.

Decyzję o nadaniu nazwy „Plac Praw Kobiet” podjęli bydgoscy radni na sesji 26 października tego roku. W poniedziałek uroczystego odsłonięcia tabliczki z nazwą placu dokonali m.in. prezydent Rafał Bruski, zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska, działaczki na rzecz praw kobiet i organizatorki wydarzenia.

Wybór miejsca nie był przypadkowy. Dwa lata temu to właśnie tam odbywały się protesty w obronie praw kobiet.

Jest czymś niesamowitym, że 104 lata po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych stajemy tutaj z przeświadczeniem, że nadal musimy tę walkę kontynuować

- mówiła aktorka Joanna Szczepkowska.

Nie można jednak nie zauważyć, że protesty sprzed dwóch lat forsowały szeroką dopuszczalność aborcji, nazywając ją „prawem kobiet”. Informacja o charakterze tamtych wydarzeń i ich agresywnej formie została przez władze miasta wstydliwie przemilczana.

Chciałabym, by ten plac nie był tylko symbolem, ale też naszym zobowiązaniem. Za każdym razem kiedy kobiecie dzieje się krzywda, kiedy jej prawo jest naruszone, ona nigdy nie będzie szła sama 

- dodawała Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy.

Jeszcze przed oficjalnym odsłonięciem tablicy gościła ona na pokazie filmu "Siłaczki", który można było obejrzeć w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.


Dążenia kobiet polskich do uzyskania praw wyborczych, a więc jednego z najważniejszych praw człowieka, prawa do bycia podmiotem stanowienia prawa, mają w Polsce długą tradycję. Kobiety pragnące uzyskać należne im prawa obywatelskie, zrzeszały się nielegalnie już w czasach zaborów. Ich determinacja, zdecydowana postawa i okazywany patriotyzm  sprawiły, że na podstawie Dekretu o Ordynacji Wyborczej  do Sejmu Ustawodawczego z 28 listopada 1918 roku, Polki jako jedne z pierwszych na świecie uzyskały pełnię praw wyborczych.

Podobne inicjatywy zostały zrealizowane w innych polskich miastach. W Warszawie pod koniec ubiegłego roku Rada Miasta przegłosowała zmianę nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. To w tym miejscu w 2020 roku ponad 100 tys. osób protestowało przeciwko zmianom w ustawie o dopuszczalności aborcji. Place Praw Kobiet znajdują się także w Szczecinie i Zielonej Górze. W Krakowie Prawa Kobiet upamiętnia Skwer Praw Kobiet.  

W II Rzeczypospolitej, po uzyskaniu praw wyborczych przez kobiety, przerywanie ciąży było początkowo całkowicie zakazane, później dozwolone pod pewnymi warunkami: 
zagrożenia zdrowia lub życia ciężarnej; ciąża będąca wynikiem przestępstwa. (red.)

 

źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor