Bydgoszcz 10 lip 2018 | Redaktor
Pływacy chcą większych trybun na Astorii

Młodzi bydgoscy pływacy nie zapominają o swoim mieście podczas zawodów w całej Polsce/fot. Aqua Lublin Facebook

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Szopiński zapytał pływaków o wielkość trybun na basenach olimpijskich w Polsce. Okazuje się, że projektowana nowa Astoria może mieć najmniejszą liczbę miejsc w kraju. Kujawsko-Pomorski Związek Pływacki sugeruje zmiany w projekcie, tak „by obiekt nowo budowany mógł z powodzeniem konkurować z innymi miastami posiadającymi już takie nowoczesne pływalnie”.

Debata wokół budowy basenu olimpijskiego nabiera rumieńców. Prezydent Bydgoszczy 2 lipca na spotkaniu z mieszkańcami, musiał zmierzyć się z zarzutami, że „zamierza zbudować karłowaty obiekt na miarę Torbydu, który nie spełnia oczekiwań m.in. sympatyków hokeja na lodzie, bowiem na trybunach jest niespełna 300 miejsc siedzących”.
 
- Zapytam radnych, czy budować basen, czy nie - Rafał Bruski wielokrotnie powtarzał na spotkaniu z mieszkańcami. 
 
Sprawa staje się o tyle pilna, że miasto ogłosiło już przetarg na budowę obiektu. Chciało na ten cel przeznaczyć 87 milionów złotych. Tymczasem zgłosili się dwaj oferenci, którzy szacują koszty budowy znacznie drożej - jeden na prawie 100 milionów, drugi na blisko 137 milionów.
 
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Szopiński postanowił zapytać o opinię władze związku pływackiego. W piśmie rozesłanym do mediów podkreśla: „Prezydent Bruski oświadczył, że zapyta radnych o ich opinię w sprawie zwiększenia liczby 450 miejsc na budowanym basenie olimpijskim na Astorii i przedstawi  też szczegółową informację o innych funkcjach tego obiektu. Zaprezentowane też będą wizualizacje olimpijskich obiektów pływackich w kraju”.
 
Do korespondencji dołącza też opinię Kujawsko-Pomorskiego Związku Pływackiego. Piotr Kozłowski, wiceprezes ds. organizacyjnych, pisze w nim:
 

Pragniemy poinformować, że w naszym kraju jest 15 obiektów pływackich o wymiarach olimpijskich. Tylko jeden z tych basenów, w Drzonkowie, jest pływalnią krytą, która ze względu na bardzo lekką konstrukcję czynna jest tylko w miesiącach letnich. Reszta – są to obiekty murowane.

Poniżej znajdzie Pan listę tych obiektów z podaną ilością miejsc na trybunach:

  1. Szczecin – Floating Arena – 1800 miejsc
  2. Gorzów Wlkp. – Słowianka – 550 miejsc
  3. Olsztyn – Aquasfera – 950 miejsc
  4. Drzonków – półkryty – 450 miejsc
  5. Łódź – Zatoka Sportu – 1780 miejsc
  6. Wrocław – 600 miejsc
  7. Opole – Wodna Nuta – 570 miejsc
  8. Gliwice – 700 miejsc
  9. Oświęcim – OSiR – 550 miejsc
  10. Dębica – Aquapark – 550 miejsc
  11. Ostrowiec Świętokrzyski – Rawszczyzna – 1500 miejsc
  12. Lublin – Aqua-Lublin – 2000 miejsc
  13. Warszawa – UM – 600 miejsc
  14. Warszawa – Warszawianka – 550 miejsc
  15. Poznań – Termy Maltańskie – ponad 4000 miejsc

Baseny w Poznaniu, Szczecinie, Łodzi, Olsztynie, Wrocławiu, Opolu i Lublinie są obiektami niedawno wybudowanymi, stąd tez widownie mogące pomieścić pow. 600 osób. Jednocześnie nadmieniamy, że np. basen 25-metrowy w Osielsku, Nakle czy bydgoski „Paris” – mają widownie od 200 do 300 miejsc i dlatego nie nadają się do bezpiecznego przeprowadzenia zawodów pływackich.

Średnia liczba uczestników na zawodach to ok. 500-700 zawodników. Do tego doliczyć trzeba trenerów, kierowników drużyn, masażystów i przede wszystkim kibiców – to kolejne 300-500 osób. Biorąc powyższe pod uwagę, uważamy, że proponowana liczba miejsc na nowo budowanej pływalni w Bydgoszcz jest zbyt mała, by w komfortowych warunkach przeprowadzić zawody pływackie. Szkoda, by taki element zaważył na innych niewątpliwych walorach budowanego obiektu, jakimi są bliska lokalizacja Dworca PKP, nowoczesne hotele, dobra komunikacja i miejska, i samochodowa.

Takie cechy w połączeniu z odpowiednią wielkością widowni umożliwią przeprowadzenie zawodów rangi zarówno okręgowej, krajowej jak i międzynarodowej, co z pewnością przysłuży się także samemu miastu. Kujawsko-Pomorski Związek Pływacki sugeruje na etapie umożliwiającym wprowadzenie poprawek do projektu, zmianę właśnie tego parametru, tak by obiekt nowo budowany mógł z powodzeniem konkurować z innymi miastami posiadającymi już takie nowoczesne pływalnie.

 

fot. Aqua Lublin Facebook

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor