Skarb Bydgoski w obiektywie Jacka Kargóla [GALERIA]
fot. Jacek Kargól
Skarb Bydgoski w nowej odsłonie prezentowany jest od czwartku (25 lipca) w Europejskim Centrum Pieniądza przy ulicy Mennica 4. Po sześciu latach od odkrycia szerokiej publiczności muzealnicy przedstawiają biżuterię znalezioną w skrytce w bydgoskiej katedrze. Wcześniej w gablotach eksponowano monety.
Inne z kategorii
Bydgoszcz na piątkę i jest wśród najlepszych
Zanim ktokolwiek wybierze się, aby obejrzeć wystawę, zachęcamy do obejrzenia fotografii Jacka Kargóla z wernisażu, który odbył się w czwartek (25 lipca).
Więcej zdjęć w galerii poniżej
Na uwagę zasługują zwłaszcza złote, zdobione emalią rozety i pontaliki służące dawniej do ozdabiania ubrań i nakryć głowy. Zbiór zawiera również pierścionki, biżuterię dewocyjną, ozdobne elementy ze srebra, łańcuszki, a także pokaźną liczbę guzów (odpowiedniki dzisiejszych guzików) i innych biżuteryjnych elementów pełniących funkcje zarazem praktyczne i ozdobne (haftki, zakończenia sznurków).
Jak podkreśla kurator wystawy, dr Krzysztof Jarzęcki, wartość ozdób ze Skarbu Bydgoskiego wynika zarówno z kunsztu ich wykonania, jak i tego, że są kompletnym, nienaruszonym i starannie udokumentowanym znaleziskiem archeologicznym.
Dlatego jest to nieocenione źródło wiedzy naukowej, o czym przekonaliśmy się choćby podczas badań prowadzonych w naszym muzeum przez pracownię NCP ART Bydgoszcz. Pamiętajmy, że dziś bardzo niewielka część jubilerów jest w stanie odtworzyć w praktyce technologię z tamtego okresu – tłumaczy kierownik Pracowni Numizmatyki MOB.
„Skarb Bydgoski. Biżuteria”
Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4
- Kurator: dr Krzysztof Jarzęcki
- Projekt i opracowanie graficzne: Weronika Poręba
- Teksty: Jarosław Kozłowski, dr Krzysztof Jarzęcki
- Tłumaczenia: dr Krzysztof Jarzęcki
- Korekta: Martyna Kurowska
- Zdjęcia skarbu in situ: Janusz Flemming
- Zdjęcie siatki: Wojciech Woźniak
- Aranżacja: Weronika Poręba, Katerina Niemiec-Miskiewicz, Jarosław Kozłowski, dr Krzysztof Jarzęcki
- Realizacja: Łukasz Maklakiewicz, Mateusz Dachowski, Romuald Tylkowski, Adam Grzybowski
- Konserwacja i przygotowanie eksponatów: Lesław Cześnik, Piotr Kopciewicz, Jan Marciniak
- Kopie eksponatów do działań edukacyjnych: Lesław Cześnik, Piotr Kopciewicz, Magdalena Gapińska
Muzealnicy informują o cotygodniowych oprowadzaniach z przewodnikiem, które będą odbywać się w przestrzeni poszerzonej wystawy. We wtorki o godz. 12:00 z takiej możliwości mogą skorzystać grupy zorganizowane, natomiast w środy o tej samej godzinie – osoby indywidualne.
Źródło: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy