Bydgoszcz 25 cze 2020 | mk

Trwa rewitalizacja kompleksu Młynów Rothera. Wykonawca chce sfinalizować prace do końca roku. W efekcie Bydgoszczy zyska m.in. największą w kraju fontannę.

Intensywne prace prowadzone są w gmachu młyna. - Zainstalowano w nim konstrukcję antresoli z klatką schodową. Na jej szczycie zaprojektowane jest wyjście na dach z punktem widokowym - informuje ratusz. Dopływ światła do głównej części budynku zapewnia przeszklenie części dachu (od strony spichrza mącznego).

W spichrzach trwają prace wykończeniowe. - Układane są podłogi, montowana jest stolarka drzwiowa, sufity. Do nowych funkcji przystosowywany jest budynek dawnych łazienek i kotłowni znajdujące się przy nowych tarasach - czytamy w opisie miasta.

Deski tarasów są właśnie montowane. To tutaj znajdą się kaskadowe fontanny. Niecka biegnie wzdłuż schodów prowadzących na taras przy spichrzu mącznym. Woda będzie tryskać z ponad 50 dysz. Ma to być największy obiekt tego typu w Polsce.

Prace budowlane mają zostać zrealizowane do końca roku.

Decyzją miasta, w kompleksie mieścić się będzie nowa instytucja: Park Kultury. Obecnie opracowywane jest treść wystaw w Młynie, które mają powstać, jak zapowiada ratusz, przy zaangażowaniu różnych środowisk i samych mieszkańców.

Według pierwotnych informacji, w kompleksie planowano umiejscowienie trzech interaktywnych ekspozycji: Ogrody Wody, Centrum Wiedzy i Edukacji o Mózgu, Bydgoskiego Dziedzictwa Kultury Przemysłowej. Wkrótce ogłoszone zostaną konkursy na aranżację wnętrz i koncepcje wizualno-przestrzenne wystaw. - Na pewno we wrześniu będziemy mówić już o szczegółowych koncepcjach, już nie tylko pomysłach, ale też rozwiązaniach - mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Parku Kultury. - Równolegle pracujemy nad programem.

We wrześniu pomysły na to, co ma dziać się w obiektach, zostaną skonsultowane z mieszkańcami.

Zapowiedzią koncepcji wystaw stałych ma być projekt „Węzły – miasto w sieci”, na które miasto otrzymało dofinansowanie z programu „Kultura w sieci”. - Poprzez opowieść o dziedzictwie kulturowym miasta w kontekście aktualnych wyzwań, chcemy budować tożsamość mieszkańców i pokazać, że uczestnictwo w kulturze pomaga w tworzeniu wspólnoty - zapowiada ratusz.

Od przyszłego roku obiekt ma być stopniowo udostępniany. Wiosną będzie można wejść na taras z fontanną, rozpoczną się także kameralne wydarzenia kulturalne w ramach cyklu „Młyny w budowie”.

Kompleks Młynów Rothera składa się ze Spichrza Zbożowego (od strony Brdy), Spichrza Mącznego (od strony ul. Mennica) i łączącego je młyna. Rewitalizacja wyniesie ok. 95 milionów złotych, 25 stanowi dofinansowanie unijne.

Na podstawie: komunikat Urzędu Miasta Bydgoszczy, fot. UMB

mk Autor