Bydgoszcz 20 sty 16:04 | Redaktor
Świętujemy powrót Bydgoszczy do macierzy – 105 lat pamięci i dumy [GALERIA ZDJĘĆ]

fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz powróciła do macierzy. Dziś, w 105. rocznicę tego wydarzenia, w mieście odbywają się uroczyste obchody

20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz oficjalnie powróciła do Polski. Tego dnia wojska polskie wkroczyły na Stary Rynek, przejmując miasto z rąk niemieckiej administracji. W przeddzień tych wydarzeń niemiecki burmistrz Hugo Wolff przekazał symboliczne klucze do miasta Janowi Maciaszkowi, wyznaczonemu na komisarycznego prezydenta. Powrót Bydgoszczy był częścią większej operacji przejmowania Kujaw i Pomorza, zainicjowanej na mocy traktatu wersalskiego.

W 105. rocznicę tych wydarzeń mieszkańcy Bydgoszczy oddali hołd bohaterom tamtych dni. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy oraz pod tablicą upamiętniającą gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego na gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Następnie w bydgoskiej katedrze odprawiono uroczystą Mszę świętą, po której na Starym Rynku odbyły się główne uroczystości patriotyczne. Wzięli w nich udział mieszkańcy, władze miasta i regionu, poczty sztandarowe, kombatanci, harcerze oraz wojskowa orkiestra, która na zakończenie odegrała pieśni patriotyczne.

Wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling podkreślił, że rocznica jest okazją do refleksji nad współczesnym znaczeniem patriotyzmu i troski o rozwój miasta. Zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz zwróciła uwagę na bogatą historię i tradycję Bydgoszczy, budowaną przez kolejne pokolenia odważnych mieszkańców.

W ramach obchodów odbył się również 50. Harcerski Bieg Nocny, w którym ponad 200 skautów poznawało miejsca i postaci związane z powrotem miasta do Polski. Nocne manewry rozpoczęły się na Rybim Rynku, a zakończyły w Urzędzie Wojewódzkim.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor