Tak będzie wyglądał wielopoziomowy parking przy ul. Grudziądzkiej [WIZUALIZACJA]
fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Ustalono ostateczny wygląd parkingu przy ul. Grudziądzkiej w Bydgoszczy, który powstanie w pobliżu Urzędu Miasta. Wykonawca, firma Budimex, czeka na niezbędne zezwolenia, by jeszcze w tym roku przystąpić do prac budowlanych.
Inne z kategorii
Budowa Akademii Muzycznej – powstaną nowe ulice [RAPORT]
Autobusy wrócą na most Bernardyński. Wiemy od kiedy [RAPORT DROGOWCÓW]
Inwestycja, która ma ułatwić parkowanie w rejonie Starego Miasta, jest częścią systemu Park&Ride i Park&Go. To tak zwane „Parkuj i Jedź” – kierowcy mają pozostawić swoje pojazdy na danym parkingu i przesiąść się na komunikację miejską.
Budowa ma rozpocząć się w tym roku. W związku z tym, że inwestycja jest realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, wykonawca czeka na akceptację wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji. Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń, w tym ZRID, będzie mógł przystąpić do prac.
– Gotowy projekt to efekt współpracy z Radą ds. Estetyki Miasta, która zadbała, by ten funkcjonalny budynek pozytywnie wpłynął na estetykę tej części Śródmieścia. Dzięki budowie wielopoziomowego parkingu w ścisłym centrum będziemy mogli ograniczyć ruch kołowy w sercu miasta – uważa prezydent Rafał Bruski. – Dotychczasowy parking przy Młynach Rothera zamieni się w przyjazną przestrzeń dla pieszych. Nowy parking pozwoli także na wygodne przesiadki i kontynuowanie podróży komunikacją publiczną – twierdzi.
fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Jak będzie wyglądał nowy parking?
Sześciokondygnacyjny obiekt podzielony będzie na dwie części – jedna funkcjonować będzie w systemie Park&Ride, druga – w Strefie Płatnego Parkowania. Na powierzchni parkingu miejsce znajdzie 570 pojazdów, w tym 29 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.
Obiekt będzie utrzymany w szarościach. Do ozdoby wykorzystane zostaną elementy żaluzyjne, a w centralnym punkcie zostanie umieszczony zegar. Na ścianach pojawi się pnąca zieleń.
Parking posiadać będzie dwie klatki schodowe wraz z windami. Na jego terenie powstaną także dwa stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych. Poza tym zaparkują tu motocykliści oraz rowerzyści (miejsce przed budynkiem).
Przed Młynami nie zaparkujemy
Jak informuje ratusz, w ramach budowy ul. Nowogrudziądzkiej i zagospodarowania terenu, zaprojektowano również m.in. budowę i przebudowę: zjazdów, dróg wewnętrznych, chodników, fragmentu ścieżki rowerowej, wiat rowerowych w tym stacji rowerów miejskich, wiaty przystankowej komunikacji miejskiej, elementów małej architektury oraz skomunikowanie parkingu z parkiem Dąbrowskiego.
Cała inwestycja pochłonie niemal 35 mln zł, z czego 11,2 mln zł pochodzi z UE.
W związku z powstaniem dużego parkingu w rejonie Starego Miasta prezydent Rafał Bruski zdecydował, że nie będzie miejsc parkingowych przed Młynami Rothera.
Kpina z systemu „Parkuj i Jedź”?
Po ogłoszeniu przetargu na koncepcję, w 2018 roku, internauci nie szczędzili negatywnych komentarzy. Ich zdaniem pomysł kłóci się z ideą odciążenie śródmieścia od ruchu kołowego, skoro parking ulokowany będzie w ścisłym centrum. Społeczny rzecznik pieszych Paweł Górny podkreślał: „Zamiast zachęcać do komunikacji miejskiej, urzędnicy przekonają kolejnych kierowców do przyjazdu samochodem do centrum”. Bydgoscy drogowcy bronili wówczas pomysłu, twierdząc, że z Grudziadzkiej będzie można łatwo przesiąść się na transport publiczny.
Więcej czytaj tutaj.
Na podstawie: Urząd Miasta Bydgoszczy, oprac. kp, mk