Dom i ogród 22 gru 2017 | Redaktor
Jak przedłużyć życie choinki

fot. Zielone Pogotowie

W polskiej tradycji świąt Bożego Narodzenia to właśnie przy choince spotyka się rodzina, przy niej składamy sobie życzenia, pod nią jest miejsce na upragnione prezenty – cel Świętego Mikołaja. Bez pięknego drzewka, bez prezentów, lampek nie ma mowy o udanych świętach. Jak zadbać o żywą choinkę, by cieszyć się nią jak najdłużej?

Sposobów na świąteczne drzewko jest wiele. Możemy zdecydować się na stroiki lub drzewka cięte, drzewka żywe w donicach czy wreszcie – sztuczne. Ponieważ jestem ogrodnikiem, napiszę o trzech pierwszych, bliskich mi formach żywych drzewek.


Stroiki powstają z różnych gałązek i materiałów żywych i sztucznych. Ze względu na to, że dominują elementy żywe w postaci gałązek, radzę, aby były wykonane w płaskim naczyniu z mokrym piaskiem jako podłożem. Taki stroik postoi dłużej i co najważniejsze, nie będą sypały się z niego igły zaśmiecając nam stół czy podłogę.


Natomiast za drzewko cięte może nam służyć jodła, świerk zwykły, srebrny, serbski, a czasami nawet sosna. Jodła jako jedyna z wymienionych gatunków nie traci masowo igieł. Igły z czasem zbrązowieją, ale będą trzymały się pędów. Co najważniejsze, drzewka te nie kłują, więc dzieci będą miały dużą radość zarówno przy ubieraniu choinki, jak i jej rozbieraniu z cukierków. Natomiast świerki czy sosny cudownie pachną i to właśnie dzięki temu aromatowi są wybierane najczęściej. Gdy kupujemy takie drzewko, powinniśmy zrobić wszystko, by w domu prezentowało się jak najładniej i by wytrzymało jak najdłużej bez spadających igieł.

......

dalszy ciąg artykułu znajdziesz w najnowszym numerze Tygodnika Bydgoskiego

 

Grzegorz Majda
NATUR Zielone
Pogotowie
facebook.com/zielonepogotowiepl/
www.zielonepogotowie.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor