Felietony 1 maj 2019 | Redaktor

Chyba żadna z eksponowanych w Bydgoszczy rzeźb nie jest tak obfotografowana. Od lat budzi sympatyczne komentarze i zaciekawienie.

        

Konstanty Dombrowicz

Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Prezydent Bydgoszczy w latach 2002-2010

15 lat temu, dokładnie o północy - czyli na granicy 30 kwietnia i 1 maja oficjalnie dokonałem „oddania do użytku” pierwszej takiej w Polsce instalacji: „Przechodzącego przez rzekę”. Ze specjalnego wysięgnika wysuniętego nad nurt Brdy zdjęliśmy otaczające postać płótno. Razem z „Przechodzącym” wchodziliśmy – my bydgoszczanie - do Zjednoczonej Europy. „Choćby po linie ale do przodu, do prawdziwej Europy” – takie było tej realizacji przesłanie. Przez lata wisiała na balustradzie mostu upamiętniająca ten fakt tabliczka. PO zmianie gospodarza miasta zniknęła , mimo że przecież mojego nazwiska na niej nie było. No cóż takie obowiązują obecnie obyczaje. Przypomnę tylko, że pomysłodawcą instalacji , której autorem jest Jerzy Kędziora był Maciej Obremski.

Tegoż 1 maja 2004 roku, krótko po północy – na terytorium powiększonej już Zjednoczonej Europy odbyły się pierwsze w nowej Unii śluby. Miałem okazję udzielenia w ratuszu cywilnego ślubu trzem młodym parom. Sala obrad Rady Miasta – mimo tak przedziwnej pory - była wypełniona po brzegi. Zdarzył się i zabawny incydent – po ceremonii był toast szampanem no i tradycyjny rzut kieliszkami przez młode pary. Jeden nowożeńców skutecznie trafił kieliszkiem w abażur żyrandola. Szkło tłucze się podobno na szczęście… Mam nadzieję, że zawarte w pierwszych godzinach 1 czerwca 2004 roku małżeństwa przetrwały te 15 lat i są szczęśliwe. Po bodajże roku jedna z par pochwaliła się potomkiem.

Przez 15 lat nowej Zjednoczonej Europy Bydgoszcz bardzo się zmieniła. Udało się załatwić i wykorzystać unijne środki. I to widać - od Wyspy Młyńskiej, poprzez nową Dworcową, tramwaj do dworca PKP i tramwaj do Fordonu, nowe MCK , Exploseum, liczne drogi z Trasą Uniwersytecką i mostem Kaczyńskiego. Tak , tak – pieniądze na te m.in. inwestycje zostały pozyskane i budowy rozpoczęte, a i niektóre zrealizowane w czasie mojej prezydentury. Przypominam o tym, bo pamięć ulotną jest…

Ale widać też, że Brda wciąż płynie, a nad nią dalej po linie idzie „Przechodzący”. Do przodu!

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor