Katolicka Bydgoszcz 6 sie 2020 | Zofia Płachta
Ks. Dominik Chmielewski w filmie o Kardynale Wyszyńskim

graf. JT

Film będzie opowiadał o nieznanych dotąd latach życia duchownego. Twórcy filmu w swojej produkcji skupią się na losach Wyszyńskiego z czasów wojny. W jednej z głównych ról Dominik Chmielewski.

Kardynała Stefan Wyszyński to postać niezwykle ważna w historii nie tylko polskiego Kościoła Katolickiego, ale i całej Polski. We wcześniejszych publikacjach dotyczących kandydata na ołtarze pomijano zazwyczaj etap jego życia z czasów, kiedy pełnił rolę pułkownika pod pseudonimem "Radwan III". Właśnie wokół tego tematu skupi się "Powstanie Kardynała". 

 

Tworzenie filmu o takiej tematyce  wiąże się ze współpracą z konsultantami historycznymi. To oni odnaleźli wiele ciekawych wzmianek, dokumentów i przedmiotów związanych z działalnością Wyszyńskiego. 

 

W postać kardynała wcieli się aktor Ksawery Szlenkier. W filmie zobaczymy też m.in. Idę Nowakowską, Małgorzatę Kożuchowską, a także księdza Dominika Chmielewskiego. 

 

Zdjęcia do filmu ruszyły w lutym 2020 roku, a premiera planowana jest na 2021 rok, w okolicach terminu beatyfikacji Sługi Bożego.

 

Artykuł pochodzi z portalu Katolicka Bydgoszcz