Katolicka Bydgoszcz 30 lip 2020 | Zofia Płachta
Idą ku Matce. Bydgoska piegrzymka A.D. 2020

Pandemia udaremniła wielu osobom plany pielgrzymkowe. Niektóre z diecezji nie zrezygnowały jednak z organizowania wędrówki na Jasną Górę, ale zmieniły jej formułę.  

Diecezja bydgoska zaproponowała pielgrzymkę sztafetową. Uczestnicy przechodzą jednodniowe odcinki pielgrzymkowej trasy, po czym wracają do domu, a następny odcinek kolejnego dnia przemierza kolejna grupa pielgrzymów. 

 

Wielu pielgrzymów zdecydowało się wyruszyć w drogę ku Częstochowie. Chociaż nie jest to pielgrzymka, jaką znają z ubiegłych lat, nadal chętnie biorą udział w przedsięwzięciu. Codziennie w jednej grupie wędruje pięć osób, zmieniających się każdego dnia. Dla osób, które na pielgrzymki chodzą od lat, taka forma rekolekcji w drodze wiąże się z wieloma trudnościami.

 

– Tegoroczna pielgrzymka ma zupełnie inną formę niż ta, którą pamiętamy z poprzednich lat – mówi Agata Graczyk, wieloletnia pątniczka – Pierwsza rzecz, która przychodzi mi na myśl to duchowe przygotowanie. W tym roku zdecydowanie trudniej jest się skupić, wyciszyć – podkreśla – Kiedy idziesz jedenaście dni, moment wyciszenia przychodzi sam, jest wręcz konieczny. Teraz było zupełnie inaczej.

 

Oprócz osobistej formacji, skupionej teraz w jednym dniu, pielgrzymi tęsknią też za poczuciem więzi, jaka kształtuje się między nimi podczas drogi między. – Kto chodzi co roku, ten doskonale wie, że pielgrzymka to spotkanie z rodziną – podkreśla Agata – podczas jednodniowego pielgrzymowania brakowało mi poczucia więzi, która kształtuje się przez 11 dni w radościach i cierpieniach – dodaje. W tym roku budowanie wspólnoty pielgrzymkowej nie odbywa się poprzez przebywanie ze sobą, ale przede wszystkim w łączności modlitewnej uczestników pielgrzymki.

 

Bydgoska pielgrzymka ruszyła we wtorek 21 lipca, a do Częstochowy dotrze 31 lipca. Osoby, które nie wyruszyły w tym roku na trasie pielgrzymki, włączają się w nią w tzw. duchowej pielgrzymce.

 

Tekst pochodzi z: Katolicka Bydgoszcz