Idą ku Matce. Bydgoska piegrzymka A.D. 2020

Pandemia udaremniła wielu osobom plany pielgrzymkowe. Niektóre z diecezji nie zrezygnowały jednak z organizowania wędrówki na Jasną Górę, ale zmieniły jej formułę.
Inne z kategorii
Biskup Włodarczyk zaprasza do udziału we Wspólnym Różańcu Ulicami Miasta
Trwają ostatnie przygotowania do Orszaku Trzech Króli
Diecezja bydgoska zaproponowała pielgrzymkę sztafetową. Uczestnicy przechodzą jednodniowe odcinki pielgrzymkowej trasy, po czym wracają do domu, a następny odcinek kolejnego dnia przemierza kolejna grupa pielgrzymów.
Wielu pielgrzymów zdecydowało się wyruszyć w drogę ku Częstochowie. Chociaż nie jest to pielgrzymka, jaką znają z ubiegłych lat, nadal chętnie biorą udział w przedsięwzięciu. Codziennie w jednej grupie wędruje pięć osób, zmieniających się każdego dnia. Dla osób, które na pielgrzymki chodzą od lat, taka forma rekolekcji w drodze wiąże się z wieloma trudnościami.
– Tegoroczna pielgrzymka ma zupełnie inną formę niż ta, którą pamiętamy z poprzednich lat – mówi Agata Graczyk, wieloletnia pątniczka – Pierwsza rzecz, która przychodzi mi na myśl to duchowe przygotowanie. W tym roku zdecydowanie trudniej jest się skupić, wyciszyć – podkreśla – Kiedy idziesz jedenaście dni, moment wyciszenia przychodzi sam, jest wręcz konieczny. Teraz było zupełnie inaczej.
Oprócz osobistej formacji, skupionej teraz w jednym dniu, pielgrzymi tęsknią też za poczuciem więzi, jaka kształtuje się między nimi podczas drogi między. – Kto chodzi co roku, ten doskonale wie, że pielgrzymka to spotkanie z rodziną – podkreśla Agata – podczas jednodniowego pielgrzymowania brakowało mi poczucia więzi, która kształtuje się przez 11 dni w radościach i cierpieniach – dodaje. W tym roku budowanie wspólnoty pielgrzymkowej nie odbywa się poprzez przebywanie ze sobą, ale przede wszystkim w łączności modlitewnej uczestników pielgrzymki.
Bydgoska pielgrzymka ruszyła we wtorek 21 lipca, a do Częstochowy dotrze 31 lipca. Osoby, które nie wyruszyły w tym roku na trasie pielgrzymki, włączają się w nią w tzw. duchowej pielgrzymce.
Tekst pochodzi z: Katolicka Bydgoszcz