Katolicka Bydgoszcz 15 sie 2022 | mk
Świętowali 50-lecie ośrodka duszpasterskiego na Osowej Górze

fot. Wiesław Kajdasz/diecezja.bydgoszcz

– Staje dziś przed nami wielki patron i orędownik u Boga. Człowiek, który wyprzedzał epokę i nie lękał się stracić swego życia dla Ewangelii oraz swego bliźniego – mówił o św. Maksymilianie Marii Kolbem ks. bp Krzysztof Włodarczyk. We wspomnienie patrona (14 sierpnia) w parafii pod jego wezwaniem wspólnie z pielgrzymami uczczono jubileusz ośrodka duszpasterskiego.

Tradycyjnie 14 sierpnia ulicami Bydgoszczy przechodzi Pielgrzymka Maksymiliańska, zainicjowana przez ks. kan. Bogdana Jaskólskiego. Także w tym roku pątnicy przeszli z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa do parafii pw. Maksymiliana Kolbego, gdzie o godz. 18.00 odprawiona została Msza św. odpustowa.

 – Ojciec Maksymilian to najpierw świadek człowieczeństwa. Szczególnie przemawia do nas swym życiem poświęconym Bogu i człowiekowi, jak również ofiarą, którą złożył na „Golgocie XX wieku” - mówił ks. bp Włodarczyk.

fot. Wiesław Kajdasz/diecezja.bydgoszcz.pl

Wierni z Osowej Góry świętowali także 50-lecie istnienia w tym miejscu ośrodka duszpasterskiego. W 1972 na osiedlu powstała kaplica pw. bł. Maksymiliana Marii Kolbego, jednak już w następnym roku została zamknięta przez władze komunistyczne. Dopiero w 1981 wspólnota otrzymała pozwolenie na budowę kościoła i tego samego roku kard. Stefan Wyszyński oficjalnie erygował parafię. Konsekracji kościoła dokonał dziesięć lat później prymas kard. Józef Glemp.

Z okazji jubileuszu bp Włodarczyk poświęcił płaskorzeźbę w kruchcie kościoła oraz obrazy przedstawiające patronów liturgicznej służby w parafii: św. Tarsycjusza i św. Stanisława Kostki.

Na podstawie komunikatu diecezja.bydgoszcz.pl, inne

mk Autor