Katolicka Bydgoszcz 9 kwi 12:36 | mk
Szli z Fordonu do Opławca. Ekstremalna Droga Krzyżowa 2022 [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Dwie trasy mieli do wyboru uczestnicy tegorocznej bydgoskiej EDK – o długości 41 lub 30 kilometrów. Szlak pokonali nocą z piątku na sobotę (8/9 kwietnia), w drodze rozważając mękę Pańską.

Wieczornej Mszy świętej na rozpoczęcie EDK w kościele pw. św. Mikołaja w Fordonie przewodniczył ks. bp Krzysztof Włodarczyk.

Po Eucharystii uczestnicy wyruszyli w drogę do Opławca, do parafii pw. Przemienienia Pańskiego. Do wyboru mieli dwie trasy – 41-kilometrową „Białą – św. Archaniołów Rafała, Michała i Gabriela” lub 30-kilometrową „Srebrną – Anioła Stróża”.

Stacje pierwszej z nich znajdowały się w parafiach św. Łukasza, św. Marka, Dolinie Śmierci, kościele Matki Bożej Królowej Męczenników, św. Faustyny, Lesie Gdańskim, Myślęcinku, Rynkowie, Maksymilianowie, Bożenkowie, Janowie, Opławcu; druga trasa różniła się końcowymi etapami – z Rynkowa wiodła przez Piaski i Smukałę.

Trasę uczestnicy pokonywali w milczeniu, pojedynczo lub w małych grupach, wyposażeni w plecaki m.in. z prowiantem, telefony z aplikacją EDK z trasą i rozważaniami poszczególnych stacji, powerbanki, latarki, odblaski. Modlili się w osobistych intencjach - i m.in. o pokój na Ukrainie.

Rano, u celu, w parafii Przemienienia Pańskiego, uczestnicy mieli okazję do adoracji Najświętszego Sakramentu. 

Zdjęcia: Anna Kopeć

mk Autor