Katolicka Bydgoszcz 21 gru 11:19 | Redaktor
Trwają ostatnie przygotowania do Orszaku Trzech Króli

fot. fb/ Orszak Trzech Króli -Bydgoszcz

6 stycznia 2023r będziemy świętować 10 lecie Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, który pojawił się po raz pierwszy na ulicach Bydgoszczy w 2014r. Pomysł przyjęto z entuzjazmem. Od razu wpisał się do czołówki największych orszaków w Polsce.

Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność.  Jest to niewątpliwie polski fenomen na skalę świata. Dawno już opuścił granice Polski. Orszaki można spotkać na ulicach wielu miast i miasteczek świata.

- Orszak Trzech Króli, w tej formie , w której go oglądamy, jest inicjatywą stosunkowo nową. Jest to otwarty i radosny sposób świętowania Objawienia Pańskiego. Pomysł, który przywrócił starą polską tradycję jasełek ulicznych. Rozśpiewanych radosnych kolędników głoszących na ulicach Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa.- powiedziała Regina Piątkowska, koordynator Bydgoskiego Orszaku.

Jubileuszowa edycja Orszaku zmobilizowała nas do ubogacenia wydarzenia. Jednym z takich elementów będą dodatkowe bogato zdobione kostiumy dla świt królewskich. Przed gwiazdą będą szli bębniści. W miejscu startu orszaku, na schodach bazyliki pw. św. Wincentego ‘Paulo odbędzie się scenka „Dwór Heroda”, podczas której będziemy świadkami spotkania Trzech Króli z Herodem. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek po raz kolejny przyjedzie do Bydgoszczy z mini zoo w Horodyszczu. W orszaku w towarzystwie aniołów i pasterzy pójdą szczudlarze w strojach aniołów, alpaki, Symeon i prorokini Anna. Wolontariusze tradycyjnie rozdawać będą korony. Dzieci mogą przynieść dary dla Dzieciątka (słodycze), które zostaną przekazane potrzebującym rodzinom.

Nowością orszaku będzie grupa osób w przebraniu świętych i błogosławionych patronów bydgoskich parafii. Pomysł ma nawiązywać do hasła orszaku 2023r, które brzmi „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!’ Gwiazda prowadząca Mędrców do miejsca narodzin Jezusa jest również znakiem dla nas, że w drodze do Jezusa potrzebujemy przewodników, którzy będą nam wskazywać drogę do świętości.

Jak co roku, trzej Królowie reprezentować będą trzy kontynenty. W rolę Króla Afrykańskiego, wcieli się Ernest Essuman Mensah, pochodzący z Ghany, nauczyciel j. angielskiego. Od ponad 30 lat mieszkaniec Bydgoszczy. Króla Azjatyckiego odegra Andrzej Rona, ojciec czwórki dzieci,  natomiast w roli Króla Europejskiego wystąpi Sławomir Dzwoniarski, informatyk. W tej roli wystąpi po raz trzeci. W rolę świętej rodziny wcieli się Julia i Janusz Staneccy, małżeństwo z 14 letnim stażem, piątka dzieci. Najmłodszy syn Jakub (5 miesięcy) odegra Jezusa. 

- Od początku jestem zaangażowany w to wydarzenie. Występowałem w roli herolda przez szereg lat. Bliska sercu jest mi idea przywrócenia tego święta w formie radosnego przypomnienia wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat., dodał Andrzej Rona, król Azjatycki.

 

źródło: Bydgoszcz Orszak Trzech Króli 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor