Komunikacja 22 wrz 2020 | kp
Nowa ścieżka rowerowa. Połączy Toruń z Cierpicami

Uroczyste podpisanie umowy /fot. Szymon Zdziebło

Siedmiokilometrowa ścieżka powstanie przy drodze wojewódzkiej nr 273. Połączy Toruń z Cierpicami – małą wsią w gminie Wielka Nieszawka. Wartość przedsięwzięcia to ponad 9 mln złotych. Dzisiaj (21 września) podpisano umowę z wykonawcą.

Inwestycja jest owocem współpracy samorządu województwa, gminy Wielka Nieszawka i starostwa powiatowego w Toruniu. W poniedziałek (21 września) w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę z wykonawcą – Przedsiębiorstwem Handlowo-Usługowym z Nakła nad Notecią.

Na uroczystości obecny był marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członek zarządu powiatu toruńskiego Kazimierz Kaczmarek, wójt Wielkiej Nieszawki Krzysztof Czarnecki, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski oraz prezes firmy PHU z Nakła nad Notecią Rafał Szymczak.

Uroczyste podpisanie umowy /fot. Szymon Zdziebło

– Rower to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale też tani i praktyczny środek komunikacji, z którego mieszkańcy regionu korzystają coraz częściej – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Bezpieczne i wygodne ścieżki zachęcają, by wybrać rower jako alternatywę dla samochodu. W obecnej perspektywie naszym priorytetem jest, by powstawały długie trakty łączące kilka gmin i powiatów – dodał.

Przez kujawsko-pomorskie na dwóch kółkach

Nowa ścieżka rowerowa prowadzić będzie z Torunia (przez Małą Nieszawkę i Wielką Nieszawkę) aż do Cierpic, gdzie połączy się ze ścieżką gminną – wzdłuż ul. Ogrodowej. W ramach inwestycji powstaną także chodniki, ciągi pieszo-rowerowe i zatoki autobusowe oraz dwa przepusty i kładka.

Poza tym wybudowane zostaną także miejsca parkingowe dla rowerzystów oraz zjazdy do posesji. Całość objęta będzie siedmioletnią gwarancją. Prace planowo mają potrwać około roku. Jest to kontynuacja inwestycji z 2015 roku pn. „Rozbudowa ulicy Nieszawskiej w Toruniu”.

graf. Zarząd Dróg Wojewódzkich

Projekt inwestycji był konsultowany z lokalnymi społecznościami. Wartość przedsięwzięcia to ponad 9 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, a 2,6 mln zł pochodzi z budżetów samorządu województwa, gminy Wielka Nieszawka i powiatu toruńskiego.

źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

kp Autor