Zaczynają się prace odbiorowe na ul. Kujawskiej
fot. ZDMiKP
Kontrola oznakowania, testy sygnalizacji świetlnej, a następnie sprawdzenie chodników, jezdni, przystanków itd. w najbliższych dniach będą realizowane w rejonie ul. Kujawskiej i ronda Bernardyńskiego. Bydgoscy drogowcy informują też o kolejnych odkryciach archeologicznych przy ul. Długiej.
Inne z kategorii
Planowane zmiany w komunikacji miejskiej w listopadzie
Autobusy wracają na plac Kościeleckich
– Wykonawca zgłosił do Zarządu Dróg i Komunikacji Publicznej gotowość do odbioru robót prowadzonych w ciągu ulicy Kujawskiej – przekazuje Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP.
Do 2 lipca ma zostać skontrolowane oznakowanie pionowe i poziome, a po jego zaakceptowaniu testowo uruchomiona zostanie sygnalizacja świetlna. W tym czasie światła będą monitorowane i synchronizowane z systemem ITS.
Jednocześnie pracownicy ZDMiKP i Inżynier Kontraktu będą sprawdzać pozostałe elementy inwestycji: chodniki, jezdnie, zjazdy do posesji, schody, drogi rowerowe, przystanki. Ewentualne „poprawki” zostaną zrealizowane jeszcze w wakacje. – Nie będą one jednak generowały większych utrudnień w ruchu, a o wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco – zapewnia Tomasz Okoński.
Przez ostatnie tygodnie trwały prace przy zieleni, ze względu na upały drogowcy zdecydowali, że dalsze roboty w tym zakresie będą prowadzone jesienią. – Część drzew nasadzonych w obrębie realizowanej inwestycji „nie przyjęła się” – tłumaczy rzecznik. Zaplanowano łącznie nasadzenie ponad 600 drzew i krzewów.
Właśnie podczas prac przy zieleni przy parkingu na ul. Długiej dokonano kolejnych odkryć archeologicznych. – Prawdopodobnie to dalsza część staropolskiego traktu, który został już odkryty w trakcie prowadzonych prac budowlanych. W tym miejscu muszą zostać przeprowadzone dodatkowe prace archeologiczne – informuje Okoński. – Warto dodać, że przy ul. Zbożowy Rynek (w miejscu wyburzonej kamienicy) odtworzony został historyczny zarys fundamentów kościoła św. Stanisława. Położenie obiektu zaakcentowane zostało klinkierową cegłą. Wcześniej archeolodzy natrafili również na inne obiekty, m.in. dawny cmentarz i fundamenty kościoła św. Idziego (pod dzisiejszym tramwajowym przystankiem Zbożowy Rynek) – przypomina.
W ramach rozbudowy ul. Kujawskiego powstało nowe torowisko i druga jezdnia na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego, zmodernizowano oba ronda oraz drogi dojazdowe. – Zadbaliśmy o wygodną infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów – chwalą drogowcy. Koszt inwestycji, łącznie z zakupem swingów Pesy do obsługi rozbudowanej sieci tramwajowej i zakończoną już przebudową węzła Szarych Szeregów, to ponad 370 mln złotych.
– W terminie do dwóch miesięcy wykonawca ma obowiązek uzyskać pozwolenie na użytkowanie dla wykonanych robót – przekazuje rzecznik.
Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: PBDI z Torunia, Gotowski z Bydgoszczy i Tor-Krak z Krakowa. Plac budowy został przekazany w lutym 2019 roku. Pierwotnie zakładano, że prace potrwają dwa lata, termin zakończenia przesunięto jednak m.in. z powodu utrudnień spowodowanych odkryciami archeologicznymi na Zbożowym Rynku.
Więcej czytaj: Kujawska miała zostać rozbudowana w dwa lata. Skąd opóźnienie?