Aktualności 12 mar 2021 | mk
Kujawska miała zostać rozbudowana w dwa lata. Skąd opóźnienie?

Rondo Bernardyńskie, marzec 2021/fot. Anna Kopeć

Rozbudowa ul. Kujawskiej powoli zbliża się do końca. Roboty trwają dłużej, niż zakładano – drogowcy podpisali z wykonawcą aneks do umowy, w którym wyrażają zgodę na oddanie inwestycji w późniejszym terminie.  

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: PBDI z Torunia, Gotowski z Bydgoszczy i Tor-Krak z Krakowa. Plac budowy został przekazany w lutym 2019 roku. Pierwotnie zakładano, że prace potrwają dwa lata.

Jak potwierdza rzecznik Zarządu Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy Tomasz Okoński, termin zakończenie robót przesunięto na maj bieżącego roku. Powodem są utrudnienia spowodowane odkryciami archeologicznymi na Zbożowym Rynku – co wydłużyło pracę archeologów i wstrzymało roboty budowlane – oraz mroźna zima. Zamarznięty grunt nie pozwolił kontynuować badań archeologicznych.

fot. ZDMiKP, archiwum

Przy kościele Bernardyńskim, a następnie pod jezdnią Zbożowego Rynku odkryte zostały pozostałości wczesnośredniowiecznego cmentarza oraz kamienny trakt, wiodący w stronę Bramy Kujawskiej. – Dalszych odkryć archeolodzy spodziewają się jeszcze na wlocie ul. Wiatrakowej oraz pod chodnikiem zlokalizowanym tuż przy kamienicach – przekazali drogowcy.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Obecnie trwa układanie ostatnich warstw nawierzchni w obrębie ronda Kujawskiego oraz roboty kanalizacyjne na Zbożowym Rynku. Wykonawca kontynuuje też prace przy budowie schodów na Wzgórze Wolności.

Zarząd Dróg publikuje też film przedstawiający roboty w obrębie ul. Kujawskiej:

W ramach przedsięwzięcia powstało nowe torowisko i druga jezdnia na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego, zmodernizowano oba ronda oraz drogi dojazdowe. – Zadbaliśmy o wygodną infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów – chwalą drogowcy. – Na wschodniej jezdni ul. Kujawskiej wytyczony zostanie buspas.

Koszt inwestycji, łącznie z zakupem swingów Pesy do obsługi rozbudowanej sieci tramwajowej i zakończoną już przebudową węzła Szarych Szeregów, to ponad 370 mln złotych.

Więcej o aktualnych robotach przy rozbudowie ul. Kujawskiej czytaj tutaj:

Na Kujawskiej trwa układanie nawierzchni. Finisz coraz bliżej [ZDJĘCIA]

Kolejne odrycia archelogiczne pod bydgoską ziemią [ZDJĘCIA]

mk Autor