Przebudowa Zbożowego Rynku. Archeolodzy spodziewają się kolejnych znalezisk
fot. ZDMiKP
Niedługo rozpoczną się prace związane z przebudową ostatnich obszarów Zbożowego Rynku. Archeolodzy przewidują, że dzięki temu dotrą do kolejnych ukrytych w ziemi elementów średniowiecznych cmentarzy.
Inne z kategorii
Boisko Politechniki Bydgoskiej z prestiżowym certyfikatem FIFA
Nowa przepławka i nowe schody na Wyspie Młyńskiej
Na dniach rozpoczną się prace związane m.in. z budową nowego chodnika i drogi rowerowej na odcinku od ul. Wiatrakowej do Kujawskiej. Wraz z rozpoczęciem tych prac archeolodzy spodziewają się odkrycia kolejnych elementów średniowiecznych cmentarzy.
Zabudowa wzdłuż południowej pierzei Zbożowego Rynku oraz przy skrzyżowaniu z ul. Kujawską objęta jest ochroną konserwatorską. Najcenniejszym budynkiem tego rejonu jest kamienica z 1890 roku, zaprojektowana przez Józefa Święcickiego. W odrestaurowanym w ostatnich latach zabytku obecnie funkcjonuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
Historia budowy dróg w Bydgoszczy. XVI-wieczny trakt
Dzięki przebudowie ulicy Kujawskiej natrafiono na wiele różnych znalezisk. Pod koniec października w dotychczasowym pasie zieleni, pomiędzy jezdniami na ul. Zbożowy Rynek, znaleziono cmentarz i ozdoby z czasów pierwszych Piastów. Archeolodzy odkryli także staropolski trakt, wzmocniony po bokach wielkimi, drewnianymi kłodami.
fot. ZDMiKP
Ten dawny, XVI-wieczny trakt wiódł przez Zbożowy Rynek do Bramy Kujawskiej. Zbudowano go z dużych kamieni ułożonych pomiędzy drewnianymi balami, które prawdopodobnie stabilizowały całą konstrukcję. Odkryty traktat można podziwiać na video.
– To jedyny w Bydgoszczy tak dobrze zachowany szlak. Archeolodzy dokładnie inwentaryzują znalezisko, które pokazuje historię budowy dróg w Bydgoszczy – zaznacza ratusz. – Ulica Kujawska wraz ze Zbożowym Rynkiem to jeden z najstarszych traktów w Bydgoszczy. Jeszcze przed lokacją miasta w 1346 roku pełnił on funkcję komunikacyjną.
Trakt był sukcesywnie zabudowywany. Według planu z połowy XIX wieku wzdłuż drogi funkcjonował ciąg zabudowań o charakterze podmiejskim. Najwięcej wyburzeń dokonano w latach 80. XX wieku, co pozwoliło na realizacje innych inwestycji (wybudowanie drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego w kierunku Inowrocławia, czy poszerzenie odcinka pomiędzy rondami Kujawskim i Bernardyńskim).
Cenne znaleziska archeologiczne
W lutym pod rozbieraną kamienicą przy Zbożowym Rynku 4 odnaleziono pozostałości cmentarza, który prawdopodobnie funkcjonował w XVI i XVII wieku. Jeszcze wcześniej w rejonie ul. Bernardyńskiej archeolodzy odkryli pozostałości kościoła św. Idziego, który powstał około XIII wieku.
Poza tym z rozebranej kamienicy przy Zbożowym Rynku 3 do muzeum trafiły zabytkowe tonda z dawnego kościoła św. Stanisława. We wrześniu, w trakcie trwających na ulicy Długiej rozbiórek, bydgoscy drogowcy odnaleźli pod asfaltową nawierzchnią stare szyny tramwajowe pochodzące z połowy XX wieku (więcej na ten temat czytaj tutaj).
źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy