Smaki i smaczki 10 lut 2018 | Redaktor
Nasza druhna Viola

34. Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki”/fot. Anna Kopeć

Właśnie mija 35 lat jej pracy pedagogicznej i pracy w harcerstwie. Od początku w jednej placówce – Szkole Podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie. Zanim została tu nauczycielką, wcześniej była jej uczennicą i oczywiście także harcerką. Całe swoje dotychczasowe życie poświęciła swojej małej ojczyźnie, swojej wsi i swojej szkole.

Violetta Juszczak/fot. Anna Kopeć

Violetta Juszczak – harcmistrzyni – nie ukrywa, że ta szkoła, harcerze i szkolny, folklorystyczny zespół „Frechowne sznupki”, który założyła 15 lat temu, to całe jej życie – prywatne i zawodowe. Uczniowie to przecież jej dzieci. Rodzicami większości z nich są jej dawni wychowankowie.

Właśnie rozpoczyna się zbiórka 34. Drużyny Harcerskiej „Wędrowne Ptaki”. Na dużym holu przy wejściu do szkoły, pełniącym także funkcję sali ćwiczeń dla pozalekcyjnych kół zainteresowań, padają komendy: baczność, spocznij. Zastępowi składają raporty. Stan drużyny 26, obecnych 22. Pada komenda – do hymnu! Szare szeregi równają, podnoszą się w górę głowy i…. łza się w oku kręci, gdy w skromnym budynku małej, wiejskiej szkoły chór dziecięcych głosów niesie po korytarzu te podniosłe słowa: „Wszystko co nasze, Polsce oddamy, w niej tylko życie, więc idziem żyć….”

Po hymnie jeszcze rozmowy z druhną-instruktorką i to, co dzieci lubią najbardziej – chwila rozrywki przy tradycyjnych harcerskich zabawach zespołowych. Gdy na zbiórkę wchodzi nasza reporterka Ania Kopeć, rozlega się radosny okrzyk: „Zawsze, wszędzie, tu i tam, każdy gość jest miły nam”. To przecież stara harcerska tradycja. Harcerze wszak nie klaszczą, ale wznoszą okrzyki. Niektóre z nich drużyna nam prezentuje: „Ale u-, ale u-, ale udali się rodzicom” lub ten na koniec zbiórki: „Bratnie słowo sobie dajem, że pomagać będziem wzajem. Druh druhowi, druhnie druh. Hasło znaj, czuj duch!”

W związku z naszą wizytą dziś nie będzie szkolenia dla najmłodszych harcerzy, przygotowujących się do złożenia przyrzeczenia. Druhna Viola zaprasza więc wszystkich do maleńkiej harcówki, zaadaptowanej przed laty z pomieszczenia magazynowego.

Już wiem, że do drużyny mogą należeć tylko ci, którzy legitymują się nienagannym zachowaniem. Druhna zwraca także uwagę na wyniki w nauce. To zresztą nie jest trudne, jest bowiem także polonistką i bibliotekarką, a cała szkoła liczy niewielu ponad 100 uczniów. Nietrudno więc dowiedzieć się, jakie kto ma oceny. Gdy jednak komuś powinie się noga, zaraz koledzy, albo sama druhna, spieszą na pomoc. Tak każe harcerskie przyrzeczenie, które chórem cytują: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym prawu harcerskiemu”.

A to prawo zobowiązuje druhów do znajomości symboliki krzyża harcerskiego. Wyrzeźbione na nim liście dębu oznaczają siłę i wytrwałość, liście lauru – zwycięstwo, litery ONC na lilijce to pierwsze litery najważniejszych dla harcerza słów: Ojczyzna, Nauka, Cnota. Ziarenka piasku mówią o tym, że harcerzy jest bardzo wielu na całym świecie. I słowo – czuwaj, czyli bądź zawsze na straży, zawsze gotów do pomocy bliźniemu i Polsce.

Zobowiązuje ich to prawo także do zdobywania sprawności. Na rękawach szarych mundurków nie brak więc naszywek informujących, jakie kto już posiada. Są więc: piłkarze, sportowcy, opiekunowie światła betlejemskiego, przyjaciele liturgii, recytatorzy, młodzi obywatele. Są także kucharze i kuchciki, którzy na dzisiejsze spotkanie przygotowali deser „Wędrownych Ptaków”, czyli galaretkę z owocami i śmietanką. Przepis na ten deser podamy dziś Państwu, polecając go na domowe uroczystości. Jest prosty, a przy tym wyśmienity!

Nie tylko zresztą kuchciki i kucharze przygotowują zbiórkowe smakołyki, włącza się w to cała drużyna. I wtedy jest naprawdę przyjemnie zasiąść do takiego wspólnie przygotowanego deseru. Robią to na przykład po spacerach czy podchodach, które druhna organizuje w pobliskim lesie. Na tych leśnych wyprawach są też szkolenia, jak można ułożyć ognisko, na przykład w gwiazdę, studnię lub w stos. Oj, harcerstwo to wspaniała przygoda! – A nasza druhna Viola – mówią dzieci – na wszystko znajdzie radę!

„Wędrowne Ptaki” kończą już zbiórkę. Dziś przyszły w mundurach, które zakładają tylko na wyjątkowe uroczystości. To dlatego, by mundurki się nie niszczyły i służyły drużynie i kolejnym pokoleniom jak najdłużej. Druhna Viola zdobywa pieniądze na nie, gdzie tylko to możliwe. Podobnie jak na świąteczne prezenty czy drużynowe wycieczki. Marzy jej się też prawdziwy obóz dla całej drużyny. To by dopiero była frajda! Ale jak na razie, nie ma na to funduszy…

Drużyna harcerska „Wędrowne Ptaki”, jak zresztą inne koła zainteresowań w szkole w Samsiecznie, jest wielką duma pani dyrektor Teresy Szmelter-Woźniak. Tych kół jest blisko dwadzieścia. I wszyscy nauczyciele prowadzą je za darmo, jako wolontariusze, poświęcając na to swój prywatny czas. A druhna Viola ma jeszcze szkolny zespół ludowy „Frechowne sznupki”, co po krajeńsku znaczy pyskate buźki. – Nie chcę myśleć – dodaje dyrektorka – co to będzie, gdy Viola za pięć lat pójdzie na emeryturę... Sama druhna zapytana, co zrobi, gdy nadejdzie ten czas, na razie woli nie odpowiadać. Póki co, trzeba dzieciakom zapewnić nowe mundurki.

Pozdrawiam więc dziś harcerskim CZUWAJ wszystkie dawne i obecne druhny i druhów. Umówcie się może kiedyś z Waszymi dziećmi na podchody do „Wędrownych Ptaków” z Samsieczna. Każdy gość będzie tam mile widziany, i okrzyknięty zostanie radosnym wierszykiem. Pewnie i deser z galaretki też Was nie minie. Poznacie naprawdę wspaniałe dzieciaki i cudownych nauczycieli!

Krystyna Lewicka-Ritter

Deser „Wędrownych Ptaków”:

Trzy opakowania galaretek owocowych, np. agrestowej, cytrynowej i wiśniowej, każdą rozpuścić w oddzielnym naczyniu w jednej szklance wody i dobrze rozmieszać. Odstawić do lodówki. Gdy stężeje, pokroić w kostkę i pomieszać. Przekałdać do szerokich szklanerk lub pucharków, kładąc na wierzchu każdej porcji kilka kleksów bitej śmietany. Dodatkowo można posypać kolorową posypką lub dodać pokrojone owoce.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor